ΝΕΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΑΛΑΣ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Ανατροπή ψυχής στο Δαΐς (3-4) και… ΟΛΟΙ Καματερό το Σάββατο!

Ένα πολύ μεγάλο “διπλό” πανηγύρισε απόψε η ομάδα ποδοσφαίρου σάλας που επικράτησε του Δούκα με 4-3 στο Δαΐς στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Futsal Superleague. Η ΑΕΚ παρ’ ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, αντέδρασε, ισοφάρισε σε 2-2 στο πρώτο μέρος και στο δεύτερο ημίχρονο πέρασε μπροστά με 2-3. Αν και ισοφαρίστηκε σε 3-3, τελικώς βρήκε το γκολ της νίκης με τον Δελλαπόρτα. Η ΑΕΚ ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μαζί με τον Παναθηναϊκό (αγωνίζεται αυτή την ώρα) και περιμένει πλέον το ντέρμπι κορυφής του Σαββάτου (19/01) με το “τριφύλλι”.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν μόλις στο 3′ να ανοίξουν το σκορ. Οι “κιτρινόμαυροι” παρουσιάστηκαν μουδιασμένοι και απείλησαν μόνο στο 9′, ενώ τρία λεπτά αργότερα (12′), ήρθε και το δεύτερο γκολ για τους “μπλε”. Σε εκείνο το σημείο αφυπνίστηκαν οι παίκτες του Γιάννη Ζιάβα και ξεκίνησαν να κλείνουν τους γηπεδούχους στα καρέ τους. Ώσπου στο 16′ ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Δημήτρης Θανασάι, πήρε εξαιρετική ασίστ μέσα στην περιοχή και μείωσε σε 2-1. Η ΑΕΚ συνέχισε να απειλεί και 1:33 πριν το ημίχρονο ισοφάρισε με τον Σκουτέλη σε 2-2. Η “Ένωση” ακόμα και τότε πίεσε για ένα ακόμα γκολ, αναγκάζοντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα να σημειώσει δύο πολύ μεγάλες αποκρούσεις και να διατηρήσει το 2-2 ως την κόρνα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και μέσα στα πρώτα δύο λεπτά δημιούργησε τρεις τεράστιες ευκαιρίες και ένα γκολ (2-3) και πάλι με τον Θανασάι (22′) με μακρινό σουτ. Η “Ένωση” δημιούργησε κι άλλες ευκαιρίες, χωρίς αποτέλεσμα, τη στιγμή που η ομάδα των εκπαιδευτηρίων έπεφτε πότε πάνω στον εξαιρετικό Θεοφίλου και πότε στην καλή άμυνα των “κιτρινόμαυρων”. Το παιχνίδι ειδικά μετά το 2-3 στιγματίστηκε από το πολύ σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων που με την ανοχή και των διαιτητών γινόταν όλο και εντονότερο. Στο 33′ η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Αρτινό που βγήκε μόνος του με τον αντίπαλο γκολκίπερ, αλλά αστόχησε στο πλασέ που επιχείρησε. 4:53 πριν το τέλος της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 3-3 με εύστοχο σουτ στη συμβολή των δοκαριών. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα η ΑΕΚ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας παραχώρησε κόρνερ. Από το κόρνερ αυτό προήλθε το 3-4 από προσπάθεια του Δελλαπόρτα και προώθηση της μπάλας στα δίχτυα από παρέμβαση του Αγγελίνα (αυτογκόλ), που έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην “Ένωση”, 4′ πριν το τέλος. Ορισμένες ακατανόητες αποφάσεις των διαιτητών οδήγησαν σε κίτρινες κάρτες για την ΑΕΚ και αλλαγές κατοχών, ωστόσο το 3-4 έμεινε ως το τέλος και ο “Δικέφαλος” πήρε τους 3 βαθμούς της νίκης.

Η ΑΕΚ φιλοξενεί, πλέον, στο κλειστό του Καματερού (Θεοτόκου 9 και Ελευθερίας) το Σάββατο 19 Ιανουαρίου στις 22:00 τον Παναθηναϊκό και με την βοήθεια του κόσμου της θα κυνηγήσει την νίκη που θα της χαρίσει την κορυφή στο βαθμολογικό πίνακα. Άπαντες στο “κιτρινόμαυρο” στρατόπεδο αναμένουν να γεμίσει το γήπεδο, με την είσοδο να είναι ελεύθερη. Να είστε ΟΛΟΙ εκεί!

ΑΣΕ Δούκα – ΑΕΚ 3-4