eSports ΝΕΑ

Απομακρύνεται η 6η θέση

Μία ισοπαλία και μία ήττα σημείωσε η ομάδα PES κόντρα σε Protogenoi (3-3) και Panthers (3-5) για την 17η και 18η αγωνιστική του Πρωταθλήματος PES. Oι «κιτρινόμαυροι» έχασαν πολύτιμο έδαφος για ένα καλό πλασάρισμα, μένοντας πλέον 11 βαθμούς από την 6η θέση, 9 από την 7η και 7 από την 8η θέση που οδηγεί στα play off, ενώ απομένουν 16 παιχνίδια ακόμα.

Στο πρώτο παιχνίδι, ο Λαμπράκης μέσα σε 4′ σημείωσε 2 τέρματα, με εκπληκτικά τελειώματα (0-2). Οι Protogenoi μείωσαν στο 18′ σε 2-1, με το σκορ να διατηρείται μέχρι το ημίχρονο. Η ΑΕΚ έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να πετύχει και 3ο τέρμα. Έτσι, οι Protogenoi με δύο διαδοχικά τέρματα στο 75′ και το 78′ ανέτρεψαν την κατάσταση και πήραν τη νίκη με 3-2.

Με τους Panthers, η ΑΕΚ έχασε τεράστια ευκαιρία μόλις στο 4′ για να ανοίξει το σκορ. Δυστυχώς, οι Panthers κέρδισαν πέναλτι στην επόμενη φάση και έκαναν το 1-0. Ο Σαμαράς από κοντά ισοφάρισε στο 29′, όμως και πάλι οι «κυανέρυθροι» βρήκαν κενό στην άμυνα της ΑΕΚ και σημείωσαν το 2-1. Με την έναρξη του β’ μέρους έγινε το 3-1. Ο Kaffke στο 71′, έβαλε την «Ένωση» εκ νέου στο παιχνίδι, όμως στο επόμενο λεπτό και πάλι από λάθη της άμυνας, έγινε το 4-2. Ο Λαμπράκης με ακόμα ένα γκολ μείωσε σε 3-4, ενώ η ΑΕΚ πίεσε και για την ισοφάριση. Τελικά, οι Panthers βρήκαν το 5ο τέρμα και κατέκτησαν τη νίκη.

Protogenoi – AEK 3-3