ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΣΑΛΑΣ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Αποτελέσματα Ακαδημίας Futsal 01-02/04

Αγωνιστική δράση είχαμε και αυτό το Σαββατοκύριακο (01-02/04 για την Ακαδημία Futsal της ΑΕΚ.

Η αρχή έγινε με την εκτός έδρας νίκη του τμήματος Κ12 στην έδρα του Κατενάτσιο με σκορ 3-8. Συνέχεια στις νίκες και για την Κ13, που πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Θριάμβου με σκορ 2-6 και ξέφυγε στη βαθμολογία από τους διεκδικητές της.

Η Κ14 συνεχίζει να μας εκπλήσσει μέρα με τη μέρα καθώς πήρε ακόμα ένα μεγάλο «διπλό» στην έδρα της Προοδευτικής με σκορ 2-6 και κατάφερε να μπει στα πλέι οφ, όπου θα αντιμετωπίσει το Νέο Ικόνιο.

Το ματς της εβδομάδας έγινε στο Γουδί μεταξύ Ηνίοχου (2) και ΑΕΚ (3) για τα πλέι οφ στην Κ18. Η ΑΕΚ αν και αουτσάιντερ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε νωρίς με 0-2 με σκόρερς τον Υφαντή και τον Σκιαδαρέση. Στη συνέχεια υπήρξε αντίδραση με τη γηπεδούχο ομάδα να φτάνει στο 2-2. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας είχε τη κατοχή και πολλές μεγάλες ευκαιρίες. Στο τέλος πέτυχαν και οι δύο ομάδες από ένα γκολ με τελικό σκορ το 3-3. Στη παράταση το σκορ δεν άλλαξε και έτσι οδηγήθηκε το παιχνίδι στη ρώσικη ρουλέτα τα πέναλτι. Εκεί πιο ψύχραιμοι οι παίκτες της ΑΕΚ (Κατωπόδης, Λυμπερόπουλος, Λεοντοπουλος και Παπαδόπουλος) που ήταν εύστοχοι από τη λευκή βούλα και με τον πάντα καθοριστικό σε αυτή τη διαδικασία Βλασταρά να κάνει την αρχή με μεγάλη απόκρουση η ομάδα μας πήρε το ροζ φύλλο με σκορ 4-2 στα πέναλτι.

Ακολουθεί το δεύτερο παιχνίδι το ερχόμενο Σαββατοκύριακο. Τα υπόλοιπα τμήματα είχαν ρεπό.