ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Άξιζε περισσότερα κόντρα στον Ολυμπιακό (1-3)!

Την εντός έδρας ήττα με 3-1 σετ γνώρισε η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ από τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Volleyleague. Στο ντεμπούτο του Σωτήρη Δρίκου στον πάγκο της “Ένωσης”, οι “κιτρινόμαυροι” έδειξαν ότι άξιζαν κάτι περισσότερο από αυτό το παιχνίδι, ωστόσο τα πολλά λάθη που έκαναν οι ίδιοι σε κύριο λόγο, τους το στέρησαν. Στο κλειστό του Μετς, παρά τη δύσκολη ώρα και την ταυτόχρονη αγωνιστική δράση της ποδοσφαιρικής ομάδας, βρέθηκαν περίπου 150 φίλοι της ΑΕΚ που στήριξαν τους παίκτες του “Δικεφάλου” και άπαντες στο “κιτρινόμαυρο” στρατόπεδο τους ευχαριστούν μέσα από την καρδιά τους. Πριν την έναρξη του αγώνα, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του φίλου της ομάδας Αλεξέι.

Παρά το αρχικό χαμένο σερβίς του Στοΐλοβιτς (0-1), η ΑΕΚ πήρε 4 διαδοχικούς πόντους με τον Τζιουμάκα και δύο μπλοκ (4-1). Κανέλλος και Στοΐλοβιτς διατήρησαν το +3 για την “Ένωση” (5-2, 6-3), ωστόσο τα χαμένα σερβίς και ένα πάτημα γραμμής από τον Τζιουμάκα έριξαν τη διαφορά στον πόντο (6-5). Ο Στοΐλοβιτς βρήκε στο μπλοκ του Ολυμπιακού με το παιχνίδι να γίνεται ισόπαλο (6-6), αλλά ο Λάππας σταμάτησε το σερί των φιλοξενούμενων (7-6). Δύο νέα λάθη της ΑΕΚ, έδωσαν το προβάδισμα στους “ερυθρολεύκους” (7-8), με τον Τζιουμάκα να ισοφαρίζει σε 8-8. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο σκορ με 8-10, με τον Σωτήρη Δρίκο να καλεί τάιμ άουτ. Η παράβαση του Αλεξίεφ στο φιλέ έριξε τη διαφορά στους 2 (9-11), η οποία διατηρήθηκε ως το 12-14, όταν και ο Λάππας με άσσο μείωσε σε 13-14. Και πάλι ο αρχηγός της ΑΕΚ λίγο αργότερα με έναν απίστευτο πόντο μείωσε σε 15-16, αλλά ο Ράουβερτνικ έδωσε και πάλι αέρα δύο πόντων (15-17). Με τους Στοΐλοβιτς και Λάππα η “Ένωση” ισοφάρισε σε 18-18, με τον Φερναντο Μουνιόθ να καλεί εσπευσμένα. Ο Σμιτ έδωσε δις το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, αλλά ο Κανέλλος και ένα χαμένο σερβίς του Αλεξίεφ διατήρησε το παιχνίδι στην ισοπαλία (20-20). Οι παίκτες του Σωτήρη Δρίκου με ξέφυγαν στο σκορ με 23-20 χάρη σε εξαιρετικά χτυπήματα των Κανέλλου και Στοΐλοβιτς που οδήγησαν σε λάθη τους “ερυθρολεύκους”. Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 2-0 (23-22). Ο Στοΐλοβιτς με καρφί έκανε το 24-22, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 24-23, αλλά ο Βούλγαρος άσσος έκανε το 25-23 και η ΑΕΚ το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, παρά το αρχικό 2-2, ο Ολυμπιακός με όπλο του το μπλοκ ξέφυγε με 2-6. Οι “κιτρινόμαυροι” δεν μπορούσαν να βρουν λύση στο μπλοκ των φιλοξενούμενων με τη διαφορά να φτάνει τους 6 πόντους (4-10), με αποτέλεσμα ο Σωτήρης Δρίκος να καλέσει και δεύτερο τάιμ άουτ. Η “Ένωση” με σερί 2-0 μείωσε σε 6-10, ενώ στη συνέχεια ο Τζιουμάκας διατήρησε την ΑΕΚ σε απόσταση 4 πόντων (7-11). Οι Κανέλλος-Χαραλαμπίδης έπιασαν στο μπλοκ τον αντίπαλο τους (8-11), αλλά ένα ακόμα χαμένο σερβίς από τον Στοΐλοβιτς επανέφερε το +4 για τον Ολυμπιακό (8-12). Ο Τζιουμάκας βρήκε στόχο για άλλη μία φορά (9-12), αλλά οι “ερυθρόλευκοι” αποσπάστηκαν εκ νέου με 5 (9-14). Με τους Αλεξίεφ και Σμιτ οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά σε 12-18 και 13-20, με το σετ να ολοκληρώνεται με σκορ 17-25.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 5-6, με τους διαιτητές ωστόσο να αλλάζουν απόφαση από πόντο υπέρ της ΑΕΚ σε πόντο υπέρ του Ολυμπιακού στο 1-1, παρ’ ότι ούτε η κάμερα δεν έδειχνε ξεκάθαρα την φάση. Η ΑΕΚ με μπλοκ του Σαλαφζούν και καρφί του Τζιουμάκα προσπέρασε με 7-6, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα (7-8). Ο Ολυμπιακός με τον Σμιτ “ξέφυγε” με 8-10, ενώ μία άστοχη επίθεση του Χαραλαμπίδη δύσκολεψε περαιτέρω την κατάσταση (8-11). Ο Στοΐλοβιτς έδωσε επιθετική ανάσα (9-11), ενώ λίγο αργότερα με άσσο έριξε τη διαφορά στον πόντο (11-12). Ο Αλεξίεφ με δύο σερί πόντους έκανε το 11-14, αλλά αστόχησε σε σερβίς (12-14). Ο Τζιουμάκας διατήρησε την ΑΕΚ κοντά στο σκορ (14-16), όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν (15-19) και κατέκτησαν το σετ με 20-25.

Στο τέταρτο σετ, παρά την άστοχη επίθεση του Τζιουμάκα (0-1), η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με 2-1. Σωρεία λαθών των “κιτρινόμαυρων” ανέτρεψαν την κατάσταση (2-4), με τον Σωτήρη Δρίκο να καλεί τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν το σερί τους στο 7-0 (2-8), με την ΑΕΚ να μειώνει με δύο χαμένα σερβίς της αντίπαλης ομάδας (3-8, 4-9). Το σερβίς του Κανέλλου δυσκόλεψε τους “ερυθρολεύκους” και ο Τζιουμάκας μείωσε σε 6-9. Η ΑΕΚ διατηρήθηκε σε απόσταση 3 πόντων (8-11) και ο τεχνικός των αντιπάλων ζήτησε τάιμ άουτ. Ο Τζιουμάκας αστόχησε (8-12), αλλά ο Λάππας με καρφί μείωσε σε 9-12. Η διαφορά έφτασε στους 5 (9-14), αλλά και πάλι οι “κιτρινόμαυροι” μείωσαν στους 3 (11-14). Νέα λάθη της ΑΕΚ εκτόξευσαν τη διαφορά στους 7 πόντους (11-18), με το τελικό 1-3 να διαμορφώνεται με σκορ 18-25.

Την 13η αγωνιστική η ΑΕΚ έχει ρεπό, ενώ την 14η θα φιλοξενηθεί από τον Παναθηναϊκό στην Κυψέλη.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός ΣΦΠ 1-3
: 25-23, 17-25, 20-25, 18-25.
ΑΕΚ (Δρίκος): Χαραλαμπίδης 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Σαλαφζούν 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 17 (16/30 επ., 1 άσσος, 57% υπ. – 36% άριστες), Κανέλλος 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Τζιουμάκας 17 (15/38 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λάππας 11 (9/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 23% άριστες) / Γκαράς (λ, 44% υπ. – 32% άριστες), Σωνάκης (λ), Κουλοχέρης, Παπαδόπουλος.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μουνιόθ): Πετρέας 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 13 (9/12 επ., 4 μπλοκ), Σμιτ 21 (17/29 επ., 4 μπλοκ), Τερβαπόρτι 4 (4 άσσοι), Αλεξίεφ 15 (11/21 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 38% υπ. – 18% άριστες), Ραούβερντινκ 8 (8/18 επ., 45% υπ. – 30% άριστες) / Στεφάνου (λ, 46% υπ. – 46% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής.