ΝΕΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΑΛΑΣ ΑΝΔΡΩΝ

«Αυτοκτόνησε» στο Καματερό…

Άδικη ήττα γνώρισε η ΑΕΚ από τον ΑΣΕ Δούκα στο Κλειστό του Καματερού με σκορ 3-6, στο πλαίσιο του 2ου Τελικού της Futsal Super League. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καλύτεροι σε μεγάλο χρονικό διάστημα του αγώνα, έχασαν πάρα πολλές ευκαιρίες από πλεονεκτικές θέσεις, αλλά έμειναν με άδεια χέρια. Πλέον, ο «Δικέφαλος» βρίσκεται πίσω στο σκορ με 2-0 στις νίκες και καλείται να κάνει μία τεράστια ανατροπή για να καταφέρει να κατακτήσει τον τίτλο.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, δημιούργησε ευκαιρίες και κράτησε μακριά από την εστία της την ομάδα του Δούκα. Ο Ουέσλει με τρομερή εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ, δίνοντας το προβάδισμα στην ΑΕΚ. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, πίεσαν όμως έπεσαν πάνω στον πολύ καλό Θεοφίλου που πραγματοποίησε σπουδαίες επεμβάσεις. Οι παίκτες του Άγγελου Εμμανουηλίδη σταδιακά ανέβασαν ρυθμούς, κέρδισαν χώρους στο γήπεδο και έφτασαν πολύ κοντά στο 2-0. Αντί αυτού, όμως, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν ορισμένα λάθη των «κιτρινόμαυρων» και μέσα σε ελάχιστα λεπτά έφτασαν σε 3 διαδοχικά τέρματα, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι το 1-3.

Στο β’ μέρος, οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα και να διεκδικήσουν μέχρι τέλους το παιχνίδι. Έτσι, η ΑΕΚ αν και έχασε σπουδαίες ευκαιρίες, κατάφερε με τον Πάνου να μειώσει σε 2-3 και να βάλει «φωτιά» στο παιχνίδι! Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο γήπεδο, πίεζε συνεχώς για την ισοφάριση, όμως δεν τα κατάφερνε. Ωστόσο, το 5ο φάουλ του Δούκα έδωσε την ευκαιρία στον Ντάτη να εκτελέσει 10μετρο πέναλτι. Ο τελευταίος αφού εκτέλεσε άστοχα την πρώτη φορά, είχε το δικαίωμα επανεκτέλεσης, λόγω παράβασης των φιλοξενούμενων. Τη δεύτερη φορά δε λάθεψε και έφερε το ματς στα ίσια (3-3). Ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες μπορεί να πάνε σε παράταση, ο Δούκας μετά από εκτέλεση κόρνερ, εξουδετέρωσε τον Θεοφίλου και σε κενή εστία «έγραψε» το 3-4. Στα τελευταία 5’, η «Ένωση» έπαιξε στην επίθεση με παραπάνω παίκτη, βγάζοντας τον τερματοφύλακα με στόχο το 4ο γκολ. Αυτό τελικώς ήταν που «πλήρωσε» η ΑΕΚ, καθώς έχασε σε μία φάση τη μπάλα και η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων σκόραρε σε κενή εστία, βάζοντας «ταφόπλακα» στα όνειρα του «Δικεφάλου» για να στείλει το ματς στον έξτρα χρόνο. Η ΑΕΚ έχασε νέες μεγάλες ευκαιρίες για να μειώσει στο σκορ, με τον Δούκα να βρίσκει και 6ο γκολ. Στα τελευταία δευτερόλεπτα υπήρξαν πολλά νεύρα ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων, με τους διαιτητές να μοιράζουν κόκκινες και κίτρινες κάρτες σε παίκτες των δύο αντιπάλων.

ΑΕΚ – ΑΣΕ Δούκας 3-6
Σκόρερς: Ουέσλει, Πάνου, Ντάτης.