ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΝΕΑ

Δύσκολη, αλλά σημαντική νίκη για τους Παίδες

Μία πολύ σημαντίκη νίκη σημείωσα οι Παίδες της Ακαδημίας Χάντμπολ της ΑΕΚ, καθώς επικράτησαν εντός έδρας με 28-26 του Αθηναϊκού στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης του Πρωταθλήματος ΕΣΧΑ.

Η ΑΕΚ αν και δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, στα μέσα του πρώτου μέρους ανέβασε ρυθμούς και πήρε τα ηνία του αγώνα στα χέρια της. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «κιτρινόμαυροι» με τους Βούλγαρη, Ρούτσια και Ραράκο να παίρνουν μεγάλες επιθετικές προσπάθειες, διατηρήθηκαν στην πρωτοπορία του αγώνα (19-17, 25-21). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στα τελευταία πέντε λεπτά στα 2 γκολ (26-24), όμως με σοβαρότητα και σωστή διαχείριση, οι παίκτες του Δημήτρη Στραβομύτη κατέκτησαν τη νίκη με 28-24.

ΑΕΚ – Αθηναϊκός 28-26
Τα πεντάλεπτα
: 2-2, 3-4, 6-7, 9-8, 11-10, 13-11 (ημ.), 17-13, 19-17, 23-19, 25-21, 26-24, 28-26.
ΑΕΚ (Δημήτρης Στραβομύτης): Κοτζιάς-Στάμου, Σφακιωτάκης 3, Βούλγαρης 5, Ραράκος 5, Ρούτσιας 7, Βρεττός 4, Πολυμέρης, Παπαευθυμίου, Σεβαστάκης, Μπίτζης, Δημητριάδης, Γύζης, Ξυπνητός 4, Πατρώνης, Σότο-Γκονζάλεζ, Σουρμελίδης.
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κώστας Γεμελιάρης): Σόκοτ, Κραουνάκης 7, Ρούπας, Βέλας, Πιερράκος, Κουτρουμάνος 10, Κεχαγιάς, Καππάτος 2, Κυρίτσης, Μακρόγλου 3, Μπεχάρι, Γώγολος 3, Τσιβγιούρας, Στεφανίδης 1, Χαλιώτης.
Διαιτητές: Σκλαβενίτης-Μπράμου. Δίλεπτα 4-6. Πέναλτι 3/5-2/4.