ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΒΟΛΕΪ ΝΕΑ

Έχασε την ευκαιρία, πάει για μετάλλιο

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε η ΑΕΚ από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του F4 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κ21, μένοντας εκτός διεκδίκησης της 1ης θέσης, αλλά συνεχίζοντας να κυνηγά το μετάλλιο. Οι «κιτρινόμαυροι» πάλεψαν, ωστόσο δεν τα κατάφεραν κόντρα σε μία πολύ καλή ομάδα.

Συγκινητική ήταν η στήριξη του φίλαθλου κόσμου της ΑΕΚ, που διπλασιάστηκε σε σχέση με τη χθεσινή του παρουσία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Εθνικός ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 8-4, 10-7, 14-9. Η ΑΕΚ με τους Κονίδη και Καβαρινό προσπάθησε να ξαναμπεί στο σετ, χωρίς όμως να το πετύχει, μένοντας πίσω στο σκορ με 1-0 (25-19).

Στο δεύτερο σετ, και πάλι οι ακρίτες πήραν κεφάλι στο σκορ με 8-4 και 10-6. Κονίδης, Καούνης και Καβαρινός έφεραν το σετ στα ίσια (14-14), με τους «κιτρινόμαυρους» παράλληλα να έχουν σοβαρά παράπονα από το διαιτητικό δίδυμο που σε δύο περιπτώσεις σε εξώφθαλμους πόντους υπέρ της ΑΕΚ τους έδωσαν στην αντίπαλη ομάδα. Τα λάθη στην υποδοχή στέρησαν από την ομάδα του Γιώργου Μάντζιου το να πάρουν το προβάδισμα, χάνοντας τελικώς το σετ με 25-17.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ βρήκε σημαντικούς πόντους με τον Καούνη (4-4, 5-5), ενώ ο Καβαρινός έδωσε το προβάδισμα στο «Δικέφαλο» (8-9). Οι δύο ομάδες βάδιζαν πόντο-πόντο έως το 14-13. Η ΑΕΚ «έτρεξε» σερί 4-0 , φτάνοντας στο 14-17, διατηρώντας το +3 έως το 21-24. Ο Εθνικός κατάφερε να φέρει το σετ στα ίσια (24-24), όμως ο Κονίδης και ο Καβαρινός σημείωσαν το 25-27 για το 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ, η ΑΕΚ προηγήθηκε με τον Καούνη 2-3. Ο Εθνικός με πίεση στο σερβίς και δυναμικό μπλοκ έβαλε δύσκολα στην «Ένωση», με το σκορ να ξεφεύγει (9-5, 12-7). Η ΑΕΚ έμεινε πίσω στο σκορ με 9 πόντους (21-12), χάνοντας τελικώς το σετ με 25-15 και το παιχνίδι με 3-1.

Η ΑΕΚ κοντράρεται αύριο (26/03, 16:00) με τον Πανερυθραϊκό, με στόχο τη νίκη που θα τις δώσει σίγουρα μετάλλιο και υπό προϋποθέσεις το ασημένιο.

ΜΓΣ Εθνικός – ΑΕΚ 3-1
Τα σετ: 25-19, 25-17, 25-27, 25-15.