ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Εκτός τελικών η ΑΕΚ, “λύγισε” στο τάι μπρέικ!

Την ήττα-αποκλεισμό από το League Cup “Νίκος Σαμαράς” γνώρισε η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ από τον Φοίνικα Σύρου εκτός έδρας με 3-2 σετ. Έτσι, οι “κιτρινόμαυροι” δεν κατάφεραν να προκριθούν για δεύτερη φορά στην Ιστορία τους στην τελική φάση της διοργάνωσης. Παρ’ ότι οι παίκτες του Νίκου Νεόφυτου προηγήθηκαν δύο φορές στον αγώνα (0-1, 1-2 σετ), οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις και με όπλο τους το μπλοκ, έφτασαν στη νίκη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν στην αρχή να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη διαφορά. Η “Ένωση” τελικά βρέθηκε στο +2 (10-12) και όταν άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό οι Στοΐλοβιτς και Τζιουμάκας, εκτόξευσε τη διαφορά και πήρε εύκολα το σετ με 18-25.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 2-0 με πόντο του Στοΐλοβιτς και λάθος των γηπεδούχων, με τους τελευταίους να ισοφαρίζουν γρήγορα σε 2-2. Ο Φοίνικας Σύρου πέρασε μπροστά με 5-4, αλλά δύο πόντοι του Τζιουμάκα και ένα λάθος των νησιωτών, έδωσε προβάδισμα 2 πόντων στην “Ένωση” (5-7). Ο Μότα με καρφί διατήρησε το +2 (7-9) και ο Χαραλαμπίδης με μπλοκ “έγραψε” το 7-10. Οι “κιτρινόμαυροι” έφτασαν μέχρι το +4 (8-12), με τους γηπεδούχους να απαντούν με σερί 4-0 για το 12-12. Ο Στοΐλοβιτς με μπλοκ ξεκόλλησε επιθετικά την ΑΕΚ (12-13) και ο Τζιουμάκας με καρφί επανέφερε το +2 (12-14). Η ομάδα της Σύρου από το 14-16 “έτρεξε” σερί 3-0 και προσπέρασε με 17-16, ενώ έφτασε και στο 19-17. Ο Στοΐλοβιτς με καρφί και ο Μότα με δύο σερί άσσους επανέφεραν στην πρωτοπορία του σκορ την ΑΕΚ (19-20). Ο Μότα αστόχησε στο τρίτο του σερβίς (20-20), αλλά τον μιμήθηκε ο Εβάντρο (20-21). Ο Χήρας έπιασε μπλοκ (22-22), με την ΑΕΚ να φτάνει ωστόσο στο σετ πόιντ χάρη σε λάθος του Εβάντρο και καρφί του Τζιουμάκα (22-24). Ο Ντόκιτς μείωσε σε 23-24, ενώ ο Παπαδόπουλος με άσσο έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσια (24-24). Ο Χήρας με νέο μπλοκ έδωσε την ευκαιρία στον Φοίνικα να πάρει το σετ (25-24), με τον Μότα να αστοχεί και την ΑΕΚ να χάνει μοναδική ευκαιρία να προηγηθεί με 2-0 στα σετ (26-24, 1-1 σετ).

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν πόντο πόντο μέχρι το 3-3. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο πόντων (5-3, 6-4), με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει λίγο αργότερα σε 8-8. Οι παίκτες του Νίκου Νεόφυτου άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό στο παιχνίδι τους και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 2 πόντους διαφορά (10-12), αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να καλέσουν τάιμ άουτ. Οι Συριανοί ισοφάρισαν σε 12-12 και στη συνέχεια πέρασαν μπροστά με 15-13, με τον Νίκο Νεόφυτο να καλεί τάιμ άουτ. Η ΑΕΚ μείωσε σε 15-14, αλλά ένα νέο 2-0 από πλευράς Φοίνικα ανέβασε τη διαφορά στους 3 πόντους (17-14). Η “Ένωση” ξαναμπήκε στο παιχνίδι με ένα εντυπωσιακό σερί 3-0 (17-17). Η ισοπαλία διατηρήθηκε ως το 19-19, με την ομάδα της Σύρου να ξεφεύγει με 21-19. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 22-22, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +2 (24-22). Με τεράστια ψυχικά αποθέματα οι “κιτρινόμαυροι” έφεραν και πάλι το παιχνίδι στα ίσια (24-24), ενώ το ίδιο έπραξαν άλλες δύο φορές (25-25, 26-26). Ο Φοίνικας Σύρου πέρασε εκ νέου μπροστά με 27-26, αλλά η ΑΕΚ με ένα απίστευτο σερί 3-0 κέρδισε το σετ με 27-29 και προηγήθηκε με 1-2 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ, με τους Τζιουμάκα και Στοΐλοβιτς η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα δύο πόντων (3-5). Η “Ένωση” διατήρησε το +2 μέχρι το 5-7, με τους γηπεδούχους να “τρέχουν” ένα σερί 4-0 και να παίρνουν την πρωτοκαθεδρία στο σκορ με 9-7. Ο Στοΐλοβιτς με καρφί και ένα λάθος του Παπαδόπουλου έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (9-9), αλλά ο Ντόκιτς με επίθεση και άσσο έκανε το 11-9. Λάππας και Χαραλαμπίδης ισοφάρισαν εκ νέου για την ΑΕΚ (11-11), αλλά συνεχόμενα λάθη των “κιτρινόμαυρων” έφεραν τον Φοίνικα Σύρου στο +4 (15-11). Ο Στοΐλοβιτς βρήκε στόχο (15-12), αλλά οι Εβάντρο και Φίλιο ανέβασαν περαιτέρω τη διαφορά (17-12). Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να αντιδράσει στα μπλοκ του Φίλιο, ενώ με συνεχιζόμενα λάθη οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 21-14, με το 2-2 να γίνεται με σκορ 25-19.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ, ο Τζιουμάκας αστόχησε σε καρφί και ο Εβάντρο με άσσο έκαναν το 2-0. Ο Ντόκιτς υπέπεσε σε λάθος, αλλά το… διόρθωσε αμέσως (3-1), με τον Κανέλλο να μειώνει σε 3-2. Η ΑΕΚ ισόφαρισε σε 3-3 και 4-4 με τον Μότα και ξαναμπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης. Ο Εβάντρο έκανε το 5-4, ο Παπαδόπουλος αστόχησε σε σερβίς (5-5) και ο Ντόκιτς διατήρησε το +1 του Φοίνικα (6-5). Ο Εβάντρο απάντησε άμεσα στον Μότα (7-6), με τον Φίλιο να πιάνει και πάλι μπλοκ για το 8-6. Το καρφί του Στοΐλοβιτς και το λάθος του Ντόκιτς έφεραν και πάλι την ΑΕΚ στην ισοπαλία (8-8), αλλά οι Εβάντρο και Φίλιο ξανά, έκαναν το 10-8. Ο Τζιουμάκας μείωσε σε 10-9, με τον Βραζιλιάνο άσσο των γηπεδούχων να βρίσκει στόχο ξανά (11-9). Ο Στοΐλοβιτς “βομβάρδισε” δις και ισοφάρισε σε 11-11, με τον Χήρα να πιάνει νέο μπλοκ για τον Φοίνικα (12-11). Ο Βούλγαρος άσσος της ΑΕΚ ισοφάρισε σε 12-12, με τον Ντόκιτς να εκτελεί για το 13-12. Ο Τζιουμάκας αστόχησε σε καρφί (14-12) και ο Χήρας με μπλοκ διαμόρφωσε το 15-12 και το τελικό 3-2 στα σετ.

ΑΟ Φοίνικα Σύρου – ΑΕΚ 3-2