ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Γερές βάσεις για το μέλλον!

Το αγωνιστικό τμήμα της ΑΕΚ στην κολύμβηση φώναξε… «παρών» στο χειμερινό πρωτάθλημα κατηγοριών το οποίο πραγματοποιήθηκε σε δύο Σαββατοκύριακα στις 3-4-5 Φεβρουαρίου Παίδων-Κορασίδων και Εφήβων-Νεανίδων και στις 10-11-12 Φεβρουαρίου Παμπαίδων Α-Β, Παγκορασίδων Α-Β στο ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ απέδειξε ότι έχει γερές βάσεις στο άθλημα της κολύμβησης, με τους κολυμβητές και τις κολυμβήτριες να τα δίνουν όλα.

Η ΑΕΚ βρέθηκε στην 24η θέση της γενικής κατάταξης με παρουσία 7 αθλητων στην κατηγορία παιδων-κορασίδων, εφήβων νεανίδων και στην 19η θέση με 2 αθλητές στην κατηγορία Παμπαίδων Β’ και Παγκορασίδων Β’.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
Κατηγορία Παμπαίδων Β’
Ο Απόστολος Παλαμιδάς, κατέκτησε τρία ασημένια μεταλλεία στα αγωνίσματα 100 μ. ελευθερο, 200 μ. ελευθερο και 200 μ. μικτή

Κατηγορία Παγκορασίδων Β’
Η Αρετή Κώτση, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 50 ύπτιο, ασημένιο μετάλλιο στα 100 ύπτιο και 200 ύπτιο αντίστοιχα

Κατηγορία Παμπαίδων Α
Ο Κωνσταντίνος Κατσίφης την 8η θέση στα 50 μ. ύπτιο και 13η θέση στα 100 μ. ύπτιο.

Κατηγορία Παίδων
Ο Κωνσταντίνος Παπαϊωάννου, κατέλαβε την 6η θέση στα 50 μ. ύπτιο και την 9η θέση στα 100 μ. ύπτιο. Μάλιστα, ο αθλητής της ΑΕΚ έπιασε το όριο για το διεθνές meeting Ακρόπολης.

Κατηγορία Κορασίδων
Η Γεωργία Κωνσταντίνου, κατετάγη στην 10η θέση στα 50 μ. ύπτιο, την 7η θέση στα 100 μ. ύπτιο και την 10η θέση στα 200 μ. ύπτιο. Οι χρόνοι της στα αγωνίσματα 100 μ. και 200 μ. ύπτιο αποτελούν όριο για το διεθνές meeting Ακρόπολης

Η Ευαγγελία Ευδοξία Παπαδοπούλου, κατέκτησε την 15η θέση στα 50 μ. πρόσθιο.

Η Χρυσούλα Φουντή, κατέλαβε την 15η θέση στα 200 μ. πρόσθιο και την 16η θέση στα 100 μ. πρόσθιο.

Επίσης τα κορίτσια μας Διαγγελακη, Κωνσταντίνου, Παπαδοπούλου και Φουντή κατέκτησαν την 7η θέση στα 4×100 μικτή ομαδική.

Οι αθλητές Άννα Διαγγελάκη, Χριστόφορος Ζαραλίκος και Ευσταθία-Μαρίνα Καστόρα έκαναν ατομικά ρεκόρ.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την προσπάθεια τους και την παρουσία τους στους αγώνες.

Θερμά συγχαρητήρια επίσης και στους προπονητές μας Δημήτρη Χασιώτη και Στέλιο Τζέλλο.