ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Ήττα στις λεπτομέρειες (3-2), παθιασμένη για άνοδο!

Την πρώτη της ήττα στη φετινή σεζόν γνώρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ από τον ΠΑΟΚ εκτός έδρας με 3-2, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Pre League. Τα κορίτσια μας παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο σε όλη την αναμέτρηση και παρ’ ότι βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ, ισοφάρισαν και έστειλαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, κερδίζοντας έναν πόντο στην κούρσα του τίτλου. Παρά την ήττα έδειξαν μεγάλα ψυχικά αποθέματα και επιβεβαίωσαν ότι η άνοδος είναι στα δικά τους και μόνο χέρια.

Στα αρνητικά σημεία ενός εξαιρετικού αγώνα, η διαιτησία που δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, τιμωρώντας με κάρτες την ομάδα μας, που δεν δίνονται ούτε σε… ποδοσφαιρικό αγώνα και προκαλώντας μεγάλο εκνευρισμό με συνεχείς παρατηρήσεις.

Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι παίρνοντας το προβάδισμα με 6-1, το οποίο και αύξησαν σε 10-2. Η ΑΕΚ αντέδρασε και μείωσε σε 16-12, χωρίς όμως να καταφέρει να πλησιάσει περαιτέρω στο σετ, το οποίο και έληξε με 25-16.

Στο δεύτερο σετ, οι “κιτρινόμαυρες” ξεκίνησαν αποφασισμένες να μείνουν στο παιχνίδι. Το αρχικό 5-7 μετατατράπηκε σε 5-11 με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να αντιδράσει. Οι παίκτριες της Ελένης Μεμετζή όχι μόνο έφτασαν σε μία εύκολη ισοφάριση (1-1), αλλά το πέτυχαν με εμφατικό τρόπο, κερδίζοντας το σετ με 13-25.

Στο τρίτο σετ, οι “ασπρόμαυρες” είχαν την πρωτοπορία στο σκορ από την αρχή (11-7, 14-9). Η ΑΕΚ μείωσε σε 19-16, αλλά με την… επέμβαση των διαιτητών οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 25-18 και το 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 5-1, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 4-6. Αυτό δεν πτόησε καθόλου τις παίκτριες μας που εκτόξευσαν τη διαφορά στους 9 πόντους (5-14), χάρη στα σερβίς. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ξαναμπεί στο σετ μαζί με τη βοήθεια των διαιτητών, με κάρτες να δίνονται σαν σε ποδοσφαιρική αναμέτρηση, αλλά οι “κιτρινόμαυρες” έστειλαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ με 20-25.

Στο πέμπτο σετ, ο ΠΑΟΚ με πιο καθαρό μυαλό και λιγότερο εκνευρισμό, πέρασε μπροστά με 7-4. Η ΑΕΚ μείωσε σε 9-7, αλλά δεν κατάφερε να ακολουθήσει με το 15-11 να “γράφει” το τελικό 3-2 στα σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα βόλεϊ γυναικών τo ερχόμενο Σάββατο (17/11), όταν και υποδέχεται τον ΑΟ Αιγάλεω στις 18:45, στο Σχολικό Κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας για την 5η αγωνιστική της Pre League.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 3-2