ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Κόπηκε το σερί και τώρα όλα για το νταμπλ

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε στη Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ, η γυναικεία ομάδα Βόλεϊ της ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 22ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας της Volley League, με την Κυπελλούχο Ελλάδας να κατακτά την 2η θέση και να προετοιμάζεται για τη μάχη των πλέι οφ. Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ είδε να σταματά το σερί των 23 διαδοχικών νικών στην Πυλαία. Οι «κιτρινόμαυρες» προηγήθηκαν με 0-1 σετ, ενώ έφτασαν μία ανάσα από το να κατακτήσουν και δεύτερο σετ σε πολλές περιπτώσεις. Ειδικά στο 4ο σετ η ΑΕΚ είχε σετ πόιντ (23-24), ωστόσο απώλεσε την ευκαιρία να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ.

Έτσι, η ΑΕΚ θα αγωνιστεί στα Προημιτελικά με το Μαρκόπουλο, σε ένα ζευγάρι που θα κριθεί στους 2 αγώνες με βαθμολογία. Δηλαδή, μετά τους 2 μεταξύ τους αγώνες, σχηματίζεται βαθμολογία με βάση τα σετ (3-0 και 3-1 δίνουν 3 βαθμούς στο νικητή, 3-2 δίνουν 2 βαθμούς στο νικητή, 1 βαθμό στον ηττημένο). Σε περίπτωση που οι δύο ομάδες μετά τη λήξη του δεύτερου αγώνα έχουν ίδιους βαθμούς, διεξάγεται Χρυσό Σετ στους 15 πόντους. Η πρεμιέρα των Προημιτελικών θα γίνει από την έδρα του Μαρκόπουλου.

Σε περίπτωση πρόκρισης, η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας στις 2 νίκες, το νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός ΑΟ-ΑΣΠ Θέτις.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ, καθώς προηγήθηκε με 2-6, αναγκάζοντας τον ΠΑΟΚ να πάρει γρήγορα τάιμ άουτ. Οι «ασπρόμαυρες» μείωσαν, αλλά η «Ένωση» ξέφυγε ξανά με 11-15, έχοντας ως επιθετική αιχμή τη Σίλβα. Ο ΠΑΟΚ μείωσε εκ νέου, αλλά η ΑΕΚ ήταν εκείνη που πήρε το σετ με 23-25.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ μπήκε εξαιρετικά εξασφαλίζοντας μάλιστα και μία διαφορά 7 πόντων (12-19). Αλλά υπέστη… μπλακ άουτ, ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 20-19 και στο τέλος πήρε το σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ είχε την ψυχολογία στα ύψη και γι’ αυτό πήρε προβάδισμα με 8-6 και 18-14. Εν τέλει κατέκτησε το σετ με 25-21 εκ νέου.

Και στο τέταρτο σετ οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά, αλλά η ΑΕΚ έμεινε κοντά (13-10). Μάλιστα, με τη Νίζετιτς πέρασε μπροστά (18-20), αλλά ο ΠΑΟΚ το γύρισε και επικράτησε με 26-24.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 1-3
Τα σετ: 23-25, 25-21, 25-21, 26-24
ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κρολ 5 (5/21 επ.), Μερτέκη 22 (19/38 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 33% υπ.-24% άριστες), Ηλιοπούλου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κλέπκου 13 (11/25 επ., 2 άσσους, 53% υπ.-44% άριστες), Μπλάνκο 15 (11/13 επ., 2 άσσους, 2 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 56% υπ.-44% άριστη), Αρμουτσή 2 (2/3 επ,.), Λιάγκη 8 (6/22 επ., 2 άσσους).
AEK (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 7 (5/25 επ., 2 άσσους, 38% υπ.-35% άριστες), Καλαντάτζε 7 (3/10 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλντερόν 10 (9/22 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σίλβα 24 (24/41 επ.), Κουλίκοβα 10 (6/12 επ., 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 41% υπ.- 32% άριστες), Διάλλα, Ξηντάρα, Βλαχάκη 3 (3/6 επ., 17% υπ.-17% άριστες), Ξανθοπούλου.