ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Λύγισε με 3-1 στην Κομοτηνή

Την ήττα γνώρισε η ΑΕΚ από την A.E Κομοτηνής με 3-1 σετ στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Volleyleague. Το σύνολο του Νίκου Νεόφυτου βρέθηκε με 2-0 σετ πίσω στο σκορ, ενώ θα μπορούσε να θα προηγούνταν, μείωσε σε 2-1, αλλά τελικώς λύγισε.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Κομοτηνή προηγήθηκε με 3-0 χάρη σε δύο πόντους του Ρενάν και έναν του Α. Δαλακούρα. Η “Ένωση” απάντησε γρήγορα μειώνοντας με τους Κανέλλο και Στοΐλοβιτς (3-2). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το +1 μέχρι το 8-7, όταν και η ομάδα μας πέρασε μπροστά με χαμένο σερβίς και καρφί του Στοΐλοβιτς για το 8-9. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ, μέχρι το 15-15, όταν ο Στοΐλοβιτς με εντυπωσιακό καρφί και ο Κανέλλος με επίθεση έδωσαν αέρα δύο πόντων στον “Δικέφαλο”. Η απάντηση ήρθε άμεσα από τους γηπεδούχους που ισοφάρισαν σε 17-17 και πέρασαν μροστά με 19-18. Ο Στοΐλοβιτς με καρφί και άσσο έκανε το 19-20, αλλά ο Τζιουμάκας αστόχησε στη συνέχεια (20-20). Τζιουμάκας και Μουράνγκουα διατήρησαν το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία (22-22). Ο Παπαδόπουλος ευστόχησε σε καρφί για το 22-23, αλλά οι Μουράνγκουα και Ρενάν έδωσαν το σετ πόιντ στην ακριτική ομάδα, με τον Χριστόφα με άσσο να κάνει το 25-23 και το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο σετ, με πρωταγωνιστή τον Μουράνγκουα η Κομοτηνή προηγήθηκε με 3-1. Η ομάδα μας μείωσε σε 3-2 και 4-3, αλλά ο Δαλακούρας με επίθεση και ο Παπαδόπουλος με λάθος έφεραν τους γηπεδούχους στο +3 (6-3). Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε με δύο πόντους του Χαραλμπίδη και ένα μπλοκ άουτ (6-6). Οι παίκτες του Νίκου Νεόφυτου συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 9-10 με άσσο του Δρογκάρη. Λίγο αργότερα, ο Παπαδόπουλος με δυνατό καρφί έκανε το 12-14, αλλά οι Ακρίτες “έτρεξαν” ένα σερί 3-0 για το 15-14. Η ΑΕΚ όχι μόνο έφερε γρήγορα το παιχνίδι στην ισοπαλία (17-17, 18-18), αλλά με τον Στοΐλοβιτς πέρασε μπροστά με 18-19. Η Κομοτηνή με νέα λάθη της ΑΕΚ και τον Μουράνγκουα να μπλοκάρει τον Στοΐλοβιτς βρέθηκε στο +2 (21-19), ενώ με video referee, έγινε το 22-19. Ο Κώστας Δαλακούρας βρήκε φιλέ και ο Δρογκάρης πέτυχε άσσο, μειώνοντας σε 22-21 και αναγκάζοντας τον τεχνικό της Κομοτηνής να πάρει τάιμ άουτ. Μουράνγκουα και Στοΐλοβιτς ήταν οι πρωταγωνιστές μέχρι το 24-22, με τον Μότα να μειώνει σε 24-23. Ωστόσο, όπως σστο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο σετ ο Χριστόφας κέρδισε το μπλοκ άουτ και έκανε το 2-0 στα σετ (25-23).

Στο τρίτο σετ, με τον Παπαδόπουλο να εκτελεί εύστοχα δύο φορές, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 1-3. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 4-4, αλλά Παπαδόπουλος και Χαραλμπίδης έβαλαν και πάλι σε θέση οδηγού τον “Δικέφαλο” (5-7). Με δύο συνεχόμενα μπλοκ από Ρεναν- Μουράνγκουα επήλθε ισορροπία στο παιχνίδι (9-9), ενώ ο Μουράνγκουα και πάλι έκανε το 10-9. Ο Κ.Δαλακούρας έκανε το 11-9, αλλά ο Στοΐλοβιτς μείωσε σε 11-10. Παρά την ισοφάριση από πλευράς ΑΕΚ σε 12-12 με τον Μότα, η Κομοτηνή ξέφυγε και πάλι με 2 πόντους (14-12), με τον Νίκο Νεόφυτο να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ο Χαραλμπίδης έφερε δύο φορές την “Ένωση” στον πόντο (14-13, 15-14) και ο Μότα με άσσο ισοφάρισε σε 15-15. Ο Παπαδόπουλος μετά από εξαιρετική άμυνα και πάσα του Λιόκα έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ 15-16, ενώ νέος άσσος του Μότα έκανε το 15-17, εν μέσω χειροκροτημάτων από τους φίλους της ομάδας που ταξίδεψαν στην ακριτική πόλη. Ο Α. Δαλακούρας μείωσε σε 16-17, αλλά ένα μπλοκ άουτ του Παπαδόπουλου και ένα άστοχο χτύπημα των γηπεδούχων ανέβασαν τη διαφορά στους 3 (16-19), με την είσοδο του λίμπερο Σωνάκη να μοιάζει ευεργετική για τους “κιτρινόμαυρους”. Α. Δαλακούρας και ένα μπλοκ στον Λάππα έριξαν τη διαφορά στον πόντο (18-19). Ο Παπαδόπουλος “έγραψε” το 19-21, ενώ ο Μουράνγκουα αστόχησε (19-22). Ένα σερί 2-0 της Κομοτηνής έφερε το ματς στον πόντο (21-22), αλλά ο Μαυραγάνης με καρφί και σερβίς που μετέτρεψε σε μπλοκ άουτ ο Παπαδόπουλος, έφεραν την ΑΕΚ στο σετ πόιντ. Ο Μουράνγκουα μείωσε σε 22-244, αλλά και πάλι ο Παπαδόπουλος πήρε το μπλάκ άουτ για το 22-25 και το 2-1.

Στο τέταρτο σετ, ο Ρενάν έκανε το 1-0, αλλά οι Στοΐλοβιτς, Μαυραγάνης και Παπαδόπουλος έβαλαν μπροστά την ΑΕΚ με 2-3. Ο Μουράνγκουα και ένα λάθος της ΑΕΚ έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στην Κομοτηνή (6-4), ενώ ένα μπλοκ του Α. Δαλακούρα έκανε το 7-4. Ο Στοΐλοβιτς αστόχησε (8-4), αλλά με σερί 2-0 η ΑΕΚ ξαναμπήκε στο σετ (8-6). Η ομάδα μας έμοιαζε να αποσυντονίζεται (10-6), όμως με δυνατά μπλοκ οδήγησε σε δύο λάθη τους γηπεδούχους (10-8). Ο εξαιρετικός σέρβερ Μότα μείωσε ακόμα περισσότερο με άσσο (10-9), ενώ χρειάστηκε video referee για να δικαιωθεί η ομάδα μας και να μειώσει σε 11-10. Ο Μουράνγκουα με καρφί και δύο συνεχόμενα λάθη από πλευράς ΑΕΚ, έφεραν τους γηπεδούχους στο +4 (15-11). Μότα με καρφί, Τζιουμάκας με μονό μπλοκ και ένα λάθος του Μουράνγκουα, έριξαν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (15-14). Ο Α. Δαλακούρας κέρδισε το μπλοκ άουτ (16-14), ενώ ο ίδιος πήρε άλλους δύο πόντους με επίθεση και μπλοκ για το 18-15. Ο Ρενάν με νέο μπλοκ έκανε το 19-15, αλλά ο Μόταν με καρφί μείωσε σε 19-16. Ο Σωνάκης έβγαλε την άμυνα του… πρωταθλήματος πατώντας πάνω στη γραμματεία αλλά ο Χαραλαμπίδης δεν κατάφερε να περάσει τη μπάλα (20-16), με τον Λιόκα να μειώνει σε 20-17. Η Κομοτηνή έκανε το 21-17, ενώ με κόκκινη κάρτα και στις δύο πλευρές ο διαιτητής έφερε ακόμα πιο κοντά τους γηπεδούχους στους 25 πόντους (22-18). Η ΑΕΚ κατάφερε με τους Μότα και Τζιουμάκα να μειώσει σε 23-21, αλλά τα αδέρφια Δαλακούρα τελείωσαν το παιχνίδι (25-21).

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την “ΑΕΚ της Καρδιάς”, το Σάββατο (10/11) κόντρα στον Ηρακλή Πετοσφαίριση 2015, εντός έδρας.

ΑΕ Κομοτηνής – ΑΕΚ 3-1

Τα σετ: 25-23, 25-23, 22-25, 25-21.