ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Μεγάλη νίκη επί του Δούκα για τους Νέους!

Με 31-28 επιβλήθηκε η ΑΕΚ του Δούκα στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Νέων ΕΣΧΑ, στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ. Oι «κιτρινόμαυροι» μετά την ισοπαλία με τα Βριλήσσια, ήθελαν πάση θυσία το θετικό αποτέλεσμα και το πέτυχαν, κόντρα σε έναν δυνατό αντίπαλο.

Παρά το κακό ξεκίνημα, η ομάδα του Αλέξη Αλβανού στα μέσα του ημιχρόνου πέρασε μπροστά στο σκορ (10-8, 12-11). Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων απάντησε με σερί 3-1 και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 14-13. Ντέρμπι για γερά νεύρα ήταν και το β’ μέρος. Η ΑΕΚ κατάφερε να κρατηθεί μέσα στο παιχίδι έως τα τελευταία λεπτά και με εντυπωσιακή ανατροπή πήρε προβάδισμα και τελικώς τη νίκη με 31-28.

ΑΕΚ – ΑΣΕ Δούκα 31-28
Τα πεντάλεπτα: 0-2, 3-5, 7-7, 10-8, 12-11, 13-14 (ημ.), 15-16, 18-19, 20-21, 23-22, 28-26, 31-28.
ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Βασιλακάκης, Βασιλείου 1, Ματεντζόγλου 1, Αθανασάκος, Δικαιούλιας 5, Κοτζιάς, Στάθης 3, Κοτσιώνης 3, Βασιλόπουλος, Χατζηπαυλής 2, Σοφιανός 2, Καλύβας 8, Παππάς, Πούλιας 3, Βαρδαξόπουλος 3, Χαϊκάλης.
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κωνσταντίνος Τσαβδαρίδης): Παπαδόπουλος, Γεωργίου, Παγιάτης, Παναγιώτου 10, Ζησιμάτος, Ναθαναήλ, Ψυντρίδης, Καρακεχαγιάς 4, Στεφανίτσης 3, Κοβάνης 3, Ασλής, Τσιούμας 5, Σταματάκος, Χαριτωνίδης 3, Γεωργιάδης.
Διαιτητές: Χαραλαμπίδης-Ζήσης. Δίλεπτα: 1-2. Πέναλτι: 4/5-0/2.