ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Νέα νίκη για τους Παίδες

Με 27-24 επικράτησε η ΑΕΚ του Ιωνικού στο Κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας, σε εξ’ αναβολής παιχνίδι για την 8η αγωνιστική της Β’ Φάσης του Πρωταθλήματος ΕΣΧΑ. Η «Ένωση» κατάφερε να φτάσει σε ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα, με το οποίο συνεχίζει την πορεία της προς την κορυφή και ενώ αναμένονται με ανυπομονησία τα μεγάλα ντέρμπι με τον ΑΣΕ Δούκα που θα κρίνουν σε μεγάλο βαθμό τον τίτλο.

Ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκοράρισμα, με το αρχικό 1-3 να μετατρέπεται σε 7-7. Η ΑΕΚ κατάφερε στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους να πάρει προβάδισμα 2 τερμάτων (12-14). Στο β’ ημίχρονο, ο Ιωνικός πλησίασε στο γκολ (18-19), αλλά με σοβαρότητα και σωστές τοποθετήσεις σε άμυνα και επίθεση, οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στη νίκη με σκορ 27-24.

Ιωνικός – ΑΕΚ 24-27
Τα πεντάλεπτα
: 1-3, 4-4, 7-7, 9-10, 11-11, 12-14 (ημ.), 12-15, 15-18, 18-19, 20-22, 23-24, 24-27.
ΙΩΝΙΚΟΣ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Καπλάνι, Περζός, Κοσκινάς, Καραγιάννης 9, Μιλιέρης, Κανέλλος 2, Τζήκας, Θεοχαρόπουλος Ν. 2, Καντζός 8, Γουνόπουλος, Τσίπρας, Ιωάννου 1, Σαραβάνος 7, Σπηλιωτόπουλος, Θεοχαρόπουλος Κ., Βασιλείου.
ΑΕΚ (Δημήτρης Στραβομύτης): Κοτζιάς-Στάμου, Σφακιωτάκης 2, Βούλγαρης, Ραράκος 7, Ρούτσιας 6, Βρεττός 6, Πολυμέρης, Παπαευθυμίου, Σεβαστάκης 1, Mπίτζης, Σουρμελίδης 3, Ξυπνητός 2, Πατρώνης, Σότο-Γκονζάλεζ.
Διαιτητές: Λεφάκης-Καρυδάκης. Δίλεπτα: 0-2. Πέναλτι: 3/3-1/3.