ΝΕΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΑΛΑΣ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Πέρασε και από τον Ταύρο!

Μία πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ, που πέρασε από την έδρα του Μινώταυρου με 8-5 για την 15η αγωνιστική της Futsal Superleague. Οι “κιτρινόμαυροι” ήταν σοβαροί από την αρχή ως το τέλος και πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης κόντρα σε μία πολύ δυνατή ομάδα, ιδίως στην έδρα της. Έτσι, η ΑΕΚ μείωσε και πάλι τη διαφορά από την κορυφή στους 3 βαθμούς (40 έχει η ΑΕΚ, 43 ο ΠΑΟ), φτάνοντας στις 13 νίκες σε 15 αγώνες.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και με τους Θανασάι και Ασημακόπουλο προηγήθηκαν με 0-2 στα πρώτα 2′. Η ΑΕΚ έχασε κι άλλες ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ και τελικά το πέτυχε στο 7′ (0-3) με τον Δελλαπόρτα. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν τρεις φορές κοντά στο γκολ, αλλά ο Θεοφίλου με ισάριθμες αποκρούσεις κράτησε ανέπαφη την εστία του. Έτσι, ο Μάνος στο 20′, πήρε την πάσα μετά από κλέψιμο και με όμορφο τελείωμα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-4. Ο Μινώταυρος κατάφερε να βρει στόχο λίγο πριν λήξει το ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-4.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ έχασε στο πρώτο κιόλας λεπτό της επανάληψης μεγάλη ευκαιρία, αλλά ο τερματοφύλακας των “κόκκινων” απέκρουσε. Ο Θεοφίλου απάντησε στις αποκρούσεις και ο Μάνος στη συνέχεια πέτυχε το 1-5. Ο Μινώταυρος με τον Φιλίππου μείωσε άμεσα σε 2-5, ενώ ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ σταμάτησε άλλες δύο φορές τον τελευταίο. Στη συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα, πλησιάζοντας στα δύο τέρματα (3-5, 26′). Ο Μινώταυρος συνέχισε να πιέζει, με την πίεση του να αποδίδει καρπούς, καθώς σε μία αντεπίθεση έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Θεοφίλου (4-5, 11:54 πριν το τέλος). Το παιχνίδι πήρε μια άγρια ομορφιά, με τους δύο τερματοφύλακες να γίνονται πρωταγωνιστές, αλλά οι παίκτες του Γιάννη Ζιάβα με μία πολύ όμορφη επίθεση έστειλαν τη μπάλα στα δίχτυα με τον Ηλιάδη (4-6). Μάλιστα, ο τελευταίος με σωτήρια επέμβαση λίγο αργότερα αποσόβησε τη μείωση του σκορ, ο Θανασάι με τρομερό σουτ “έγραψε” το 4-7 και ο Μάνος πέτυχε χατ τρικ (4-8). Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Μινώταυρου ήταν να μειώσουν σε 5-8 στο τελευταίο λεπτό.

Μινώταυρος ΑΟ – ΑΕΚ 5-8