ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΒΟΛΕΪ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Πρωταθλήτρια Αττικής η ΑΕΚΑΡΑ!

Σπουδαία επιτυχία για την Κ17 της Ακαδημίας Βόλεϊ της ΑΕΚ, η οποία κατέκτησε τον τίτλο της Πρωταθλήτριας ΕΣΠΑΑΑ, κόντρα στον Παναθηναϊκό, του οποίου επιβλήθηκε με 3-1 σετ, στον Τελικό του Final Four. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν η καλύτερη ομάδα όλη τη σεζόν και το απέδειξαν και στο Final Four, σηκώνοντας το τρόπαιο στο κλειστό της Νέας Ερυθραίας.

Πρόκειται για μία επιτυχία με… μέλλον, καθώς αυτά τα παιδιά θα ενισχύσουν όχι μόνο και τις ανώτερα ηλικιακές ομάδες τα επόμενα έτη (Κ18, Κ21 κτλ.), αλλά και την ανδρική ομάδα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο πρώτο σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε με 4-6 και 4-9. Οι «πράσινοι» μείωσαν σε 8-10 και πήραν κεφάλι στο σκορ με 12-11, ξεφεύγοντας στη συνέχεια με 4 πόντους (17-13). Η αντίδραση της «Ένωσης» ήταν άμεση και με σερί 10-4, ανέτρεψαν την κατάσταση, έφτασε στο 21-23 και με δύο διαδοχικούς πόντους κατέκτησε το σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ, οι παίκτες του «Δικεφάλου» είχαν το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια του σετ. Το αρχικό +3 (6-9, 11-14), έγινε +5 (12-17). Ο Παναθηναϊκός πλησίασε στο σκορ (20-21), ενώ ισοφάρισε σε 23-23. Με ολύμπια ψυχραιμία και με εξαιρετικές εκτελέσεις η ΑΕΚ κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-23.

Αντίστροφη ήταν η εικόνα του τρίτου σετ. Το «τριφύλλι» είχε το πάνω χέρι, καθώς προηγούνταν με 2-5, 5-2, 10-4. Σταδιακά και με όπλο το μπλοκ η ΑΕΚ πλησίασε στο σκορ (11-7) και στη συνέχεια έφερε το σετ στα ίσια (12-12). Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» έμειναν μέσα στο σετ έως το 14-13, με τους τυπικά γηπεδούχους να φτάνουν στο 25-16.

Στο τέταρτο σετ, οι παίκτες των Ζαν Πιερ Σάγια και Γιώργου Μάντζιου αντέδρασαν, ξεκινώντας με το εντυπωσιακό 1-5. Η ΑΕΚ διατήρησε το +4 (3-7), αλλά σταδιακά οι «πράσινοι» πλησίασαν στο σετ. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 17-17, αλλά η ΑΕΚ ξέφυγε εκ νέου με διαφορά 2 πόντων (18-20, 21-23). Το «τριφύλλι» ισοφάρισε εκ νέου σε 23-23, όμως με μία εύστοχη επίθεση και άσσο η ΑΕΚ στέφθηκε Πρωταθλήτρια.

Ακολούθησε η απονομή του τροπαίου, με τους νεαρούς αθλητές να πανηγυρίζουν τη μεγάλη επιτυχία με όλη τους την ψυχή.

Η ΑΕΚ συγχαίρει θερμά τους αθλητές, τους προπονητές και τους υπεύθυνους του τμήματος για τη μεγάλη επιτυχία τους και εύχεται ανάλογες στιγμές και στο μέλλον!

Παναθηναϊκός ΑΟ – ΑΕΚ 1-3
: 21-25, 23-25, 25-16, 23-25.
ΑΕΚ (Ζαν Πιέρ Σάγια): Μάντζιος, Φώλιας Κ., Γκιρτζής Μ., Μπετχάβας, Καρύδης, Χαρόπουλος, Καμαρινόπουλος, Γκιρτζής Φ., Οικονόμου, Κακιώρης, Χουσιάφης (λ) Χατζήβεης, Μπετχάβας, Κιοκτζέογλου, Λώλης, Γκρίντζαλης.