ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΝΕΑ ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Πρωταθλήτρια Ελλάδος σε Εφήβους και Νεάνιδες η ΑΕΚ!

Σε θρίαμβο της ΑΕΚ μετατράπηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων της Ξιφασκίας που διοργανώθηκε 12 και 13 Ιανουαρίου στο ΟΑΚΑ. Οι νεαροί αθλητές και αθλήτριες της “Ένωσης” με εντυπωσιακές εμφανίσεις οδήγησαν τον “Δικέφαλο” στην κορυφή πραγματοποιώντας… νταμπλ, καθώς αναδείχθηκαν Πρωταθλητές και στις δύο κατηγορίες.

Στην ομαδική κατηγορία που διεξήχθη σήμερα (13/01), ρίχτηκαν στη μάχη πρώτοι οι Έφηβοι που δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης. Αφού επικράτησαν στον ημιτελικό του Απόλλωνα Βριλησσίων με 45-43, έκαναν επίδειξη δύναμης στον μεγάλο τελικό με αντίπαλο τα Γιάννενα, των οποίων και επιβλήθηκαν με 45-23. Βιδάλης Απόστολος, Αληφραγκής Μιχάλης και Καραγιώργος Κωνσταντίνος σήκωσαν το τρόπαιο στο ΟΑΚΑ και το χάρηκαν με την ψυχή τους, καθώς αποτελεί μία ακόμα επιβράβευση των κόπων τους.

Στη συνέχεια, ήταν η σειρά των Νεανίδων που αφού πρώτα κέρδισαν τα Εκπαιδευτήρια Κωστέα-Γείτονα με 45-37, επικράτησαν στον τελικό του Απόλλωνα Βριλησσίων με 45-34 και αναδείχθηκαν Πρωταθλήτριες Ελλάδος. Μαυρικάκη Αθηναΐδα, Βλάχου Φαίη, Γαζεπίδη Μαριλένα και Θεοδόση Βασιλική, ανέβασαν την ΑΕΚ στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου και χάρισαν στον Σύλλογο ένα μεγαλοπρεπές νταμπλ.

Το Σάββατο (12/01) είχαμε και τις ατομικές κατηγορίες, όπου οι Έφηβοι κατέκτησαν 2 χάλκινα μετάλλια. Συγκεκριμένα, Καραγιώργος και Αληφραγκής κατέκτησαν την 3η θέση, ενώ ο Βιδάλης βγήκε 6ος. Μάλιστα, η ΑΕΚ θα μπορούσε να έχει τουλάχιστον έναν αθλητή της σε τελικό, ωστόσο ηττήθηκε με 15-14 στα ημιτελικά. Με τη σειρά τους οι Νεάνιδες, έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό, λαμβάνοντας, ωστόσο, καλά πλασαρίσματα. Η Θεοδόση κατετάγη , η Μαυρικάκη 9η, η Γαζεπίδη 10η, ενώ η Βλάχου 18η.

Ο προπονητής, Θανάσης Δελενίκας, δήλωσε μετά το νταμπλ στο aek.gr: “Τέλος καλό όλα καλά. Καταφέραμε με πολύ καλη εμφανιση των αθλητών μας να φτάσουμε στο σημερινό νταμπλ. Τα παιδιά αποδείξανε πως είμαστε η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα για μια ακόμα φορά! Τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια. Συνεχίζουμε τη σκληρή δουλειά για το ευρωπαϊκό κύπελλο Εφήβων-Νεανίδων στο Βουκουρέστι στις 02-03 Φεβρουαρίου, όπου θα αγωνιστούμε με 3 αθλητές μας“.

Η ΑΕΚ συγχαίρει τους αθλητές και τις αθλήτριες του Συλλόγου, καθώς και το τεχνικό τιμ, για τις σημαντικές επιτυχίες τους. Παράλληλα, εύχεται σε όλους υγεία και ακόμα περισσότερα τρόπαια στο μέλλον.