ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Πρώτο βήμα πρόκρισης στο Μαρκόπουλο!

Εύκολο απόγευμα για την ΑΕΚ που επικράτησε με 3-0 σετ του ΑΟ Μαρκόπουλου εκτός έδρας, για τον πρώτο παιχνίδι της προημιτελικής φάσης και έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά της Volley League Γυναικών. Επόμενη συνάντηση των δύο ομάδων την ερχόμενη Τετάρτη (12/4, 17:30), με την ΑΕΚ να χρειάζεται δύο σετ για να πάρει την εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η AEK μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ κάνοντας γρήγορα το σκορ 4-0 υπέρ της, αναγκάζοντας την γηπεδούχο ομάδα να κυνηγάει από νωρίς το σκορ. Η «Ένωση» δεν βρήκε αντίσταση σε κανένα σημείο του  σετ, είχε ένα ακόμα σερί με πέντε πόντους(7-17) και το κατέκτησε με 13-25.

Σκούρα τα βρήκε η ΑΕΚ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου με την ομάδα του Μαρκόπουλου να πιέζει και να βρίσκεται κοντά στο σκορ (7-8). Ο «δικέφαλος» βρήκε στην συνέχεια ρυθμό, μεγάλωσε την διαφορά (9-23), με την ομάδα όμως του Μαρκόπουλου να μην τα παρατάει και να προσπαθεί να μειώσει (17-24), όμως η ΑΕΚ πήρε και αυτό το σετ με 17-25.

Αποφασισμένη να πάρει και αυτό το σετ και να τελειώσει το παιχνίδι, ξεκίνησε η ΑΕΚ το τρίτο σετ, κάνοντας στο σκορ 4-0 στα πρώτα λεπτά, δείχνοντας τις διαθέσεις της. Η γηπεδούχος ομάδα δεν κατάφερε να να πιέσει την «Ένωση», με τις κιτρινόμαυρες να κατακτούν και αυτό το σετ με 11-25.

ΑΟ Μαρκόπουλου – ΑΕΚ 0-3
Τα σετ: 13-25, 17-25, 11-25
Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Φιτζμόρις 9 (8/20 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. – 20% άριστες), Νάγκελς 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φίτερερ 4 (4/11 επ.), Αλλαγιάννη, Λέιθαμ 4 (4/19 επ.), Καλανταρίδου 5 (5/22 επ., 58% υπ. – 42% άριστες) / Γούλα (λ, 50% υπ. – 36% άριστες), Δικαιούλια 3 (3/6 επ.), Κωτσαρά, Σπανάκη 2 (2/3 επ., 29% υπ. – 14% άριστες), Βαϊοπούλου.
ΑΕΚ (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 17 (12/28 επ., 5 άσσοι, 73% υπ. – 55% άριστες), Καλαντάτζε 10 (7/10 επ., 3 μπλοκ), Βλαχάκη 11 (8/16 επ., 3 άσσοι, 53% υπ. – 29% άριστες), Κωνσταντινίδου 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σίλβα 13 (10/23 επ., 3 μπλοκ), Κουλίκοβα 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 80% υπ. – 80% άριστες), Ξανθοπούλου.