ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Το πάλεψε, αλλά ηττήθηκε

Προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ κόντρα στον ΠΑΟΚ, γνωρίζοντας την ήττα με 27-38 για την 15η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Χάντμπολ Γυναικών. Το έργο της «Ένωσης» ήταν από την αρχή δύσκολο λόγω της απουσίας της Γκόμες, ενώ τελευταία στιγμή έμεινε εκτός και η Πατρώνη.

Καλύτερα ξεκίνησε η ΑΕΚ το παιχνίδι, σκοράροντας τρία γκολ στα πρώτα δύο λεπτά, με τις Μάγκου, Κατσίκα και Μπουλάτοβιτς. Η «Ένωση» περιόρισε τον ΠΑΟΚ στην και μέχρι το 10ο λεπτό οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (6-6, 8-8). Στη συνέχεια η φιλοξενούμενη ομάδα ανέβασε τον ρυθμό του παιχνιδιού και πήρε προβάδισμα (8-10) εκμεταλλευόμενη τις αδυναμίες στην «κιτρινόμαυρη» άμυνα. Η ΑΕΚ παρά την προσπάθεια, δεν κατάφερε να μειώσει με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να είναι 13-18.

Τέσσερα λεπτά χρειάστηκαν στην ΑΕΚ για να σκοράρει στο δεύτερο ημίχρονο και να απαντήσει στα πέντε γρήγορα γκολ του ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος» μπήκε χωρίς καθαρό μυαλό στο δεύτερο ημίχρονο με τη φιλοξενούμενη ομάδα να αυξάνει την διαφορά στο σκορ (15-23). Οι παίκτριες του Γιάννη Ανταλή, ρίσκαραν με σκοπό να μειώσουν το σκορ, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ έκανε την διαφορά στο σκορ μεγαλύτερη (22-36) και πήρε τελικώς τη νίκη με 27-38.

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 27-28

Τα πεντάλεπτα:
AEK(Γιάννης Ανταλής): Κοντοστέργιου, Μάγκου 3, Καραγιάννη, Μανδαμαδιώτη, Φράγκα 2, Ψαριώτη 1, Λεβαντόφσκι 3, Μπουλάτοβιτς 12, Κατσίκα 2, Μανδά 1, Παύλου 2, Λυτρίβη, Ραντούλοβιτς, Παναγιωτίδου 1, Δρούγκιδου, Μπρεάνου.
ΠΑΟΚ(Δημήτρης Πελεκίδης): Χατζηπαρασίδου 5, Μεντεσίδου 3, Βράνσιτς 1, Καπρινιώτη, Σαμολάδα 4, Αμβροσιάδου 1, Σεβδίλη 11, Γκόμες, Ζενέλι, Μπορίζοφσκα 4,Ντάμπεφκσα, Ριμπέριο 1, Χριστοφόρις 2, Μπουράτο 6.
Διαιτητές: Βητάς – Σκλαβενίτης. Δίλεπτα: 2-3. Πέναλτι:3/6–5/6.