ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

ΑΕΚΑΡΑ «πέταξε» έξω τον Ολυμπιακό ΣΦΠ/Όμιλο Ξυνή και φουλάρει για Κούπα!

Δείχνοντας τρομερά ψυχικά αποθέματα και παίζοντας εξαιρετικό χάντμπολ, η ΑΕΚ επικράτησε με 28-25 του Ολυμπιακού ΣΦΠ/Ομίλου Ξυνή μέσα στην Ηλιούπολη και προκρίθηκε στα Προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας Χάντμπολ Ανδρών. Η ομάδα του Φρεντερίκ Μπουζόν τα έδωσε όλα, δεν τα παράτησε ποτέ κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού και έχοντας σε εξαιρετική ημέρα όλους τους παίκτες, έφτασε στο μεγάλο «διπλό» στην παράταση. Ήρωας της τελευταίας στιγμής ο τερματοφύλακας Τέπερ, ο οποίος με διπλή απόκρουση στα τελευταία 20″ της κανονικής διάρκειας έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, όπου με μαεστρία οι «κιτρινόμαυροι» πήραν την πρόκριση.

Το «παρών» στο γήπεδο έδωσαν ο διοικητικός ηγέτης του τμήματος χάντμπολ και Αντιπρόεδρος της ΑΕΚ, Σταμάτης Παπασταμάτης, ο Ειδικός Γραμματέας του Δ.Σ., Ανδρέας Παπασταμάτης, το Μέλος του Δ.Σ. και Αθλητικός Διευθυντής των τμημάτων Χάντμπολ, Στάθης Παπαχαρτοφύλης, και ο Διευθυντής Επικοινωνίας της ΑΕΚ, Πάνος Λούπος.

Αγωνιστικά, παρά το αρχικό 0-1, οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ με 4-1. Ο Αραμπατζής με τρομερά ποσοστά ευστοχίας κρατούσε την ΑΕΚ κοντά στο σκορ (5-3, 6-5). Η ΑΕΚ βρήκε επιθετικές λύσεις από τον Λιάπη που με δύο διαδοχικά τέρματα ισοφάρισε σε 8-8, ενώ ο Τέπερ έπιασε πέναλτι. Με δύο γκολ του Μίλερ η ΑΕΚ πέρασε μπροστά στο σκορ με 9-10, με τους «ερυθρόλευκους» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 11-10.

Οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 14-13. Με τους Λιάπη και Μαντάλινιτς η ΑΕΚ πέρασε μπροστά εκ νέου με 15-16, ενώ ο Τικ με ωραίο τελείωμα έκανε το 15-17 (41′). Οι άμυνες και οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων είχαν τον πρώτο λόγο, με τον Γιόνσον να σημειώνει το 16-18 στο 46′. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τη δίλεπτη στον Αραμπατζή ανέτρεψαν την κατάσταση (19-18). Τικ και Παπαδιονυσίου έκαναν το 19-20, όμως και πάλι οι Πειραιώτες πήραν το προβάδισμα (22-21). Ο Λιάπης με δύο εκπληκτικές ενέργειες στο πίβοτ και με τον Τέπερ να κατεβάζει ρολά, έδωσαν στην ΑΕΚ το προβάδισμα με 22-23, 2:40 πριν το φινάλε. Ωστόσο, ο πίβοτ της ΑΕΚ υπέπεσε σε φάουλ που τιμωρήθηκε με κόκκινη κάρτα, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 23-23. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Τέπερ απέκρουσε πέναλτι και σημείωσε και δεύτερη επέμβαση στην επαναφορά της επίθεσης στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Οι γηπεδούχοι στον έξτρα χρόνο προηγήθηκαν με 24-23, ενώ ακολούθησε αποβολή του Πασσιά. Ο Αραμπατζής ισοφάρισε σε 24-24, ενώ τον μιμήθηκε λίγο αργότερα ο Κεδέρης (25-25). Ο Μίλερ με πολύ ωραίο σουτ «έγραψε» το 25-26, ο Τέπερ έκανε νέα μεγάλη επέμβαση, για να έρθει εκ νέου ο Μίλερ να ευστοχήσει σε επίθεση για το 25-27. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα και ο Μίλερ με νέο πανέμορφο τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 25-28.

Η ΑΕΚ στα Προημιτελικά θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Δράμα (28/02), ενώ σε περίπτωση πρόκρισης στο F4 θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Βριλήσσια-Πανελλήνιος.

Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή – ΑΕΚ 25-28 (κ.δ. 23-23)
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-3, 6-5, 8-7, 9-10, 11-10 (ημ.), 14-14, 15-16, 19-18, 21-21, 23-23 (κ.d.), 25-25, 25-28 (παράταση).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Βίντα 2, Τζίμπουλας 2, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 8, Δομπρής, Πασσιάς 1, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα, Κάβτιτς, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 8.
ΑΕΚ (Φρεντερίκ Μπουζόν): Αραμπατζής 5, Τίκ 3, Κρητικός, Γιόνσον 4, Μαντάλινιτς 3, Μάλλιος 1, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 5, Άρσιτς, Σόκολιτς, Μίλερ 5, Λέμος, Κεδέρης 1.
Διαιτητές: Κινατζίδης-Φωτακίδης. Κόκκινες: 58’ Λιάπης, 61:48 Πασσιάς. Δίλεπτα: 5-7. Πέναλτι: 3/7-2/2.