ΝΕΑ ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

«Χάλκινος» ο Παναγόπουλος!

Μία μεγάλη επιτυχία σημείωσε ο Δημήτριος Παναγόπουλος στο 1ο Κύπελλο Ξίφους Ασκήσεως που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ. Ο Πρωταθλητής της ΑΕΚ, πραγματοποιώντας εντυπωσιακές εμφανίσεις κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, προσθέτοντας άλλη μία προσωπική, αλλά και ομαδική επιτυχία. Τον αθλητή μας συνόδεψε ο προπονητής, Βαγγέλης Σαρρής.

Αρχικά στον 1ο γύρο σημείωσε 4 νίκες σε 6 αγώνες, παίρνοντας «bye» στους «64». Στη Φάση των «32», επικράτησε με 15-11 του Αποστολόπουλου (Α.Ξ.Ι.Α. Χαιδαρίου), στους «16» με το ίδιο σκορ του Ρίζου (Α.Ο.Ξ. Αιγάλεω), ενώ στα Προημιτελικά επιβλήθηκε με 15-10 του Τζιοβάνη (Ο.Ξ. Γλυφάδας).

Στο μεγάλο Ημιτελικό, ο άσσος της «Ένωσης» ηττήθηκε δύσκολα με 15-8, από τον Μανωλίκα (Α.Ξ.Ι.Α. Χαϊδαρίου), ανεβαίνοντας όμως στο βάθρο.

Στην ίδια διοργάνωση συμμετείχε και ο Πέτρος Γκιζλής, που κατέλαβε την 23η θέση, ανάμεσα σε 46 αθλητές. Αρχικά πέρασε από τον 1ο Γύρο με 3/6 νίκες, φτάνοντας έως τους «32» όπου αποκλείστηκε.

Τέλος, την περασμένη εβδομάδα ο Αγαπητός Παπαδημητρίου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Ξίφος Μονομαχίας στο Κύπελλο Βετεράνων 40+, με τον Νίκο Κατσίνη να κατακτά το χάλκινο.