ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Δεν τα κατάφερε κόντρα στον ΠΑΟΚ

Την ήττα με 20-36 γνώρισε η ΑΕΚ από τον ΠΑΟΚ για την 16η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Χάντμπολ Γυναικών. Η «Ένωση» προσπάθησε για περίπου είκοσι λεπτά, όμως στη συνέχεια δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό της φιλοξενούμενης ομάδας.

H ΑΕΚ ξεκίνησε το παιχνίδι με σκοπό να παίξει ωραίο χάντμπολ, χωρίς να επηρεαστεί από τον ρυθμό του ΠΑΟΚ. Μέχρι το 20′ κατάφερε να είναι ανταγωνιστική και κοντά στο σκορ(6-9), όμως στην συνέχεια η φιλοξενούμενη ομάδα, ανέβασε ρυθμό και αύξησε την διαφορά στα 9 τέρματα, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 8-17.

Το δεύτερο μέρος βρήκε την φιλοξενούμενη ομάδα να ξεκινάει με καλύτερο ρυθμό και να ανεβάζει περισσότερο την διαφορά (13-25) πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο. Στην συνέχεια η «Ένωση» προσπάθησε να μειώσει με την Γάσπαρη να είναι αποτελεσματική στην επίθεση, όμως ο ΠΑΟΚ έβρισκε επιθετικές λύσεις και πήρε τη νίκη με 20-36.

ΑΕΚ- ΠΑΟΚ 20-36
Τα πεντάλεπτα: 0-2, 3-4, 5-8, 6-10, 7-14, 8-17(Ημχ), 10-20, 13-24, 15-28, 16-30, 18-33, 20-36.
ΑΕΚ (Παπαδόπουλος): Μάγκου, Ψαριώτη 1, Βαρβεράρκη, Πετκόφσκα, Κατσίκα 3, Γάσπαρη 5, Ζούμα 1, Ζαφειροπούλου, Παύλου, Σαρκίρη 1, Φάμπις 5, Μπανάση, Νικόλοφσκα 3, Μετζρί 1, Δρουγκίδου.
ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 2, Κερλίδη 6, Μεντεσίδου 1, Βράντσιτς 1, Τζοβίσεβιτς 2, Σαμολάδα 4, Καπρινιώτη, Σεβδίλη, Σίλβά, Ζενέλη 3, Μπορίζοβσκα 1, Γκρμπαφσεβιτς 1, Μπουράτο, Μιλόγιεβιτς 4.
Διαιτητές: Σκλαβενίτης-Ψύλλος, Δίλεπτα: 0-3, Πέναλτι: 2/2 – 2/2