ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

«Λύγισε» παρά το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο!

Την ήττα με 32-29 γνώρισε η ΑΕΚ από την Αναγέννηση Άρτας για το εξ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής για την Α1 Εθνική Κατηγορία Χάντμπολ Γυναικών. Η ΑΕΚ στρέφει πλέον την προσοχή της στο αυριανό παιχνίδι (10/12, 16:00) για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος κόντρα στην Πυλαία, στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης».

Η «Ένωση» είχε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, ξεκινώντας με το υπέρ της σκορ 5-1 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Οι αθλήτριες της ΑΕΚ συνέχισαν τον γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι τους και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους σκορ 19-16. Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε την ίδια εξέλιξη για τον «Δικέφαλο» με την ομάδα της Άρτας να κάνει ένα σερί 4-0, προσπερνώντας στο σκορ (21-22), κρατώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος (29-32).

ΑΕΚ – Αναγέννηση Άρτας 29-32
Τα πεντάλεπτα: 6-2, 8-4, 9-6, 11-8, 14-13, 19-16 (Ημ.), 21-21, 22-23, 23-26, 24-28, 27-30, 29-32.
ΑΕΚ (Κύρος Σαράφης): Μάγκου 3, Μιχαϊλήδου Ψαριώτη 2, Πετκόφσκα, Κατσίκα 4, Γάσπαρη 2, Παπαϊωάννου, Παύλου, Σαρκίρη, Φάμπις 9, Μπανάση, Νικόλοφσκα 6, Μετζρί 3, Δρουγίδου, Γουβιώτη.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Ιωάννης Λαζαρίδης): Κολλύρη, Τσαουσίδου 1, Αμβροσιάδου 3, Μόσχου, Σκάρα, Νούλα 1, Παπακώστα, Σπυριδοπούλου 1, Μούρνου 5, Σαϊντοβα, Ανδρίτσου 4, Καραχαρίση 7, Προκοπίδου 3.
Διαιτητές: Τόλιος-Φωκίτης. Δίλεπτες: 6-6. Πέναλτι: 3/3-4/7.