ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Όταν συνήλθε, το καθάρισε εύκολα

Επιστροφή στις νίκες και στα τρίποντα για την ΑΕΚ που επικράτησε με 3-1 σετ του Ηλυσιακού για την 15η αγωνιστική της Volley League Γυναικών, εντός έδρας. Η «Ένωση» δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι χάνοντας το πρώτο σετ, ενώ στα μισά του δεύτερου μέρους, ανέβασε ρυθμό και πήρε εύκολα τη νίκη.

Κακό ξεκίνημα για την ΑΕΚ στο πρώτο σετ, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του Ηλυσιακού να πάρει προβάδισμα 5 πόντων (8-13). Η «Ένωση» προσπάθησε να βρει ρυθμό, μείωσε προσωρινά στους τρεις πόντους (10-13), όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες βρήκαν ξανά τον τρόπο και πήραν εκ νέου προβάδισμα ασφαλείας (14-20) και κέρδισαν το σετ με 18-25.

Στο ίδιο έργο θεατές και στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, με τον Ηλυσιακό να κάνει ένα γρήγορα 6-0 και να παίρνει σημαντικό προβάδισμα. Αυτή τη φορά η ΑΕΚ ήταν πιο αποτελεσματική στη συνέχεια και μάζεψε την διαφορά (12-14). Η καλή άμυνα και οι σωστές επιλογές στην επίθεση έδωσαν στην «Ένωση» το προβάδισμα στο σκορ με 20-19, ενώ πήρε το σετ με 25-20.

Η ΑΕΚ στο τρίτο σετ μπήκε με φόρα και αποφασισμένη να αφήσει πίσω τα πρώτα δύο παίρνοντας αυτή διαφορά στο σκορ αυτή την φορά (8-3, 16-5). Ο «δικέφαλος» δεν έχασε σε κανέναν σημείο την συγκέντρωση του και κέρδισε εύκολα το τρίτο σετ με 25-12.

Να καθαρίσει το ματς και το τρίποντο ήθελε η ΑΕΚ ξεκινώντας το τέταρτο σετ δείχνοντας από νωρίς τις διαθέσεις της (10-5). Η ομάδα του Ηλυσιακού δυσκολεύτηκε και σε αυτό το σετ να απειλήσει την «Ένωση», με τις γηπεδούχες να παίρνουν το σετ με 25-14.

ΑΕΚ – AO Ηλυσιακός 3-1
Τα σετ: 18-25, 25-20, 25-12, 25-14.
ΑΕΚ (Γιουνούς Οτσάλ): Στράντζαλη 15 (12/32 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ. – 9% άριστες), Καλαντάτζε 8 (7/10 επ., 1 μπλοκ), Κάριτς 20 (16/44 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 6 (1/3 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μπλάνκο 1 (1 μπλοκ), Σολέ 9 (8/28 επ., 1 μπλοκ, 31% υπ. – 8% άριστες) / Ξηντάρα (λ, 71% υπ. – 36% άριστες), Κοσμά (λ), Γιώτα 10 (6/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γρυλλάκη, Τσιτσιπλάμη, Στάικου.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Νίκος Κωστακόπουλος): Ολινγκά 10 (7/13 επ., 3 μπλοκ), Γκόγκιτς, Μπακοδήμου 25 (21/47 επ., 4 άσσοι, 50% υπ. – 15% άριστες), Μάασε 10 (10/31 επ.), Τοτσίδου 3 (3/15 επ., 60% υπ. – 53% άριστες), Καντίκου 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ) / Λεωνίδου (λ, 68% υπ. – 29% άριστες), Καλλή 2 (2/5 επ.), Μπρουκς, Τσιγαρίδα.