ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΒΟΛΕΪ ΝΕΑ

Ψυχωμένη ανατροπή και νίκη με 3-2 σετ επί του Πήγασου!

Με το «δεξί» μπήκε στο F4 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κ21 η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε με 3-2 σετ του Πήγασου Πολίχνης, στο «Μ. Παρασκευόπουλος» της Αλεξανδρούπολης. Η ομάδα του Γιώργου Μάντζιου τα έδωσε όλα, δεν το έβαλε κάτω αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ (0-1, 1-2) και έφτασε στη νίκη που αποτελεί και το πρώτο βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου του Πρωταθλήματος.

Συγκινητική ήταν η στήριξη του φίλαθλου κόσμου της ΑΕΚ, καθώς περίπου 20 άτομα βρέθηκαν στο γήπεδο και στήριξαν τους νεαρούς μας αθλητές. Μετά το τέλος του αγώνα οι «κιτρινόμαυροι» πήγαν μπροστά στο κοινό της ΑΕΚ και πανηγύρισαν μαζί τους, ενώ τους ευχαρίστησαν για την παρουσία τους.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ προηγήθηκε στο πρώτο σετ με 4-1. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν την κατάσταση, παίρνοντας τα ηνία του αγώνα με 6-11. Με τους Χαλίλη και Κονίδη να ανεβάζουν ρυθμούς η ΑΕΚ μείωσε σε 10-12 και 14-15. Ο Πήγασος με δυνατό μπλοκ κατάφερε να «τρέξει» ένα σερί 10-1, κατακτώντας το σετ με 15-25.

Στο δεύτερο σετ, οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 4-7 και 8-12. Η «Ένωση» βελτίωσε σταδιακά το μπλοκ της και με τον Καβαρινό να παίρνει πάνω του δύσκολες επιθέσεις πλησίασε στο σκορ (12-14). Καούνης και Καβαρινός πίεσαν την υποδοχή του Πήγασου, η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 20-20 και κατέκτησε τελικώς το σετ με 25-23.

Κακό από… πολλές απόψεις ήταν το τρίτο σετ. Με το σκορ στο 3-4, η ΑΕΚ κέρδισε τον πόντο, όμως ο διαιτητής Ιωαννίδης έδωσε τον πόντο στον Πήγασο. Αν και δεν υπήρξαν ουσιαστικές διαμαρτυρίες, ο διαιτητής απέβαλε (!) τον Team Manager της ΑΕΚ, Αλέξανδρο Μεσσάλα, και παράλληλα έδωσε και κίτρινη κάρτα στον τεχνικό της ΑΕΚ, Γιώργο Μάντζιο, σημειώνοντας και το… 3-6, δημιουργώντας τρομερό εκνευρισμό στους αθλητές μας. Η ΑΕΚ έμεινε πίσω στο σκορ, ο Πήγασος έφτασε τη διαφορά στους 10 πόντους (12-22), κάνοντας το 1-2 στα σετ με 17-25.

Οι «κιτρινόμαυροι» δεν το έβαλαν κάτω και δείχνοντας τρομερά ψυχικά αποθέματα επανήλθαν. Προηγήθηκαν με 10-8, χάρη στα εξαιρετικά καρφιά του Καβαρινού, με τον διαιτητή και πάλι το 15-13 να το μετατρέπει σε 14-14. Ο Καβαρινός, ωστόσο, έμοιαζε ασταμάτητος δίνοντας προβάδισμα 3 πόντων στην ΑΕΚ (21-18). Ο άσσος της ΑΕΚ κατάφερε με εντυπωσιακή επίθεση να σημειώσει το 25-20, στέλοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Το αρχικό 1-0 του Καβαρινού έγινε γρήγορα 1-3 υπέρ του Πήγασου. Καούνης, Κονίδης και Καβαρινός έφεραν την ΑΕΚ στο 6-4, με τον Πήγασο να απαντά με σερί 4-0 για το 6-8. Η ΑΕΚ ανέτρεψε το σκορ φτάνοντας στο 11-9, αλλά και πάλι η ομάδα της Πολίχνης ισοφάρισε σε 11-11. Το σετ πήγαινε στην κόψη του ξυραφιού, η ΑΕΚ έχασε 3 ματς πόιντς (14-13, 15-14, 16-15), αλλά ο Κονίδης με εξαιρετικό τελείωμα «έγραψε» το 17-15 και το 3-2 στα σετ.

ΑΕΚ – Πήγασος Πολίχνης 3-2
: 15-25, 25-23, 17-25, 25-20, 17-15.
ΑΕΚ (Γιώργος Μάντζιος): Χαλίλης, Μάντζιος, Κονίδης, Σκίκος, Καβαρινός, Καούνης / Φωλιάς (λ), Καμαρινόπουλος (λ), Οικονόμου.