ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Θα κριθούν όλα ενόψει play offs την τελευταία αγωνιστική

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ στη Σαντορίνη, από τον ΑΟ Θήρας, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών. Η «Ένωση» έπεσε στην τέταρτη θέση, ωστόσο η τρίτη θέση θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική, που η ΑΕΚ υποδέχεται τον ΠΑΟΚ στο Ολυμπιακό Χωριό, ενώ η Θήρα παίζει στην έδρα του Ολυμπιακού ΣΦΠ.
Το πρώτο σετ ήταν ένα πραγματικό «θρίλερ».

Η «Ένωση» με Τσάριτς και δύο σερί πόντους της Μπλάνκο προηγήθηκε (4-7), όμως η Σαντορίνη «ροκάνισε» τη διαφορά και πέρασε μπροστά (15-14). Η ΑΕΚ πέρασε εκ νέου μπροστά (21-23), με την Κωνσταντινίδου να σημειώνει ξεκάθαρο άσο για το 21-24, αλλά ο διαιτητής, κ. Βουδούρης είδε… άουτ, ενώ η μπάλα έπεσε ακριβώς πάνω στη γραμμή.

Η ΑΕΚ στο δεύτερο σετ μπήκε ζεστά (0-3), ενώ προηγήθηκε ακόμα και με 5 πόντους (6-11). Η Σαντορίνη ισοφάρισε σε 13-13 και πέρασε μπροστά (17-14, 19-16). Η ΑΕΚ πίεσε την Θήρα (24-22), αλλά η γηπεδούχος ομάδα πήρε το σετ με 25-23.

Αναφορικά με το τρίτο, η Σαντορίνη προηγήθηκε γρήγορα (5-3), με την Μπλάνκο να βάζει με μπλοκ την ΑΕΚ μπροστά (10-11). Η Σαντορίνη προσπέρασε εκ νέου την «Ένωση» (16-12, 19-15). Στο μεταξύ, ενώ το σκορ ήταν 19-15, κι ενώ η μπάλα πήγε άουτ έπειτα από χτύπημα της μπάλας από παίκτρια της Σαντορίνης, ο διαιτητής, κ. Βουδούρης, άλλαξε την απόφασή του δίνοντας επαφή στο μπλοκ! Όταν δε, η ΑΕΚ κέρδισε πόντο και μείωσε στο 20-16, ο ρέφερι της αναμέτρησης έδωσε κόκκινη κάρτα (!) στον Γιουνούς Οτσάλ, δίνοντας πόντο στην Θήρα! Τελικά, η Θήρα πήρε και το τρίτο σετ με 25-18.

ΑΟ Θήρας – ΑΕΚ 3-0
Τα σετ: 32-30, 25-23, 25-18.
Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Σαβάρ 18 (16/36 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ. – 32% άριστες), Μερκάδο 17 (12/33 επ., 5 μπλοκ, Χριστοδούλου 5 (4/7 επ., 1 άσσος), Φίγιοκ 19 (18/35 επ., 1 άσσος, 71% υπ. – 57% άριστες), Κιουτσιούκη 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ)
ΑEK (Γιουνούς Οτσάλ): Στράντζαλη 9 (9/30 επ., 27% υπ. – 12% άριστες), Καλαντάτζε 2 (2/6 επ.), Τσάριτς 15 (11/33 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσίρκοβιτς 1 (1/10 επ., 31% υπ. – 23% άριστες), Μπλάνκο 12 (7/15 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 47% υπ. – 18% άριστες), Κοσμά (λ), Γιώτα 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Σολέ 4 (1/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ).

Σε περίπτωση ισοβαθμίας τα κριτήρια που ισχύουν είναι τα εξής:

α) ο αριθμός Νικών σε όλο το Πρωτάθλημα.
β) οι Βαθμοί που έχει συγκεντρώσει κάθε Σωματείο στο σύνολο των αγώνων.
γ) Ο λόγος του κλάσματος (πηλίκο) που θα έχει αριθμητή τα κερδισμένα σετ και παρονομαστή τα χαμένα σετ σε όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος, με
προηγούμενο το μεγαλύτερο πηλίκο.
δ) Ο λόγος του κλάσματος (πηλίκο) που θα έχει αριθμητή τους κερδισμένους πόντους και παρονομαστή τους χαμένους πόντους σε όλους τους αγώνες του
πρωταθλήματος, με προηγούμενο το μεγαλύτερο πηλίκο.
ε) Τα αποτελέσματα μεταξύ των Σωματείων που ισοβαθμούν (κατά σειρά Νίκες – Βαθμοί – Σετ – Πόντοι).