ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

Το πάλεψε ηρωικά η ΑΕΚ στο Αννόβερο

Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε στη Γερμανία η ΑΕΚ, η οποία γνώρισε την ήττα με 31-25 από το πανίσχυρο Αννόβερο, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του EHF European League. Οι «κιτρινόμαυροι» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος, το Αννόβερο πέρασε μπροστά και δεν βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ. Να σημειωθεί πως περίπου 70 Ενωσίτες έδωσαν το «παρών» στο «Swiss Life Hall» του Αννόβερου και συγκλόνισαν με την παρουσία τους, τραγουδώντας από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό.

Όσον αφορά το πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ στο 5:36’ με 3-1. Οι Γερμανοί ισοφάρισαν στο 9’, αλλά ο Μαντάλινιτς και ο Κεδέρης έβαλαν εκ νέου μπροστά την «Ένωση» με 5-3. Με τον Κροάτη και τον Αραμπατζή το σκορ έγινε 10-7, ενώ ο Μαντάλινιτς σκόραρε και το ενδέκατο τέρμα (11-7). Εκεί, ήρθαν οι δύο μαζεμένες δίλεπτες για τους Παπαδιονυσίου (23:53’) και Ζάμπιτς (24:05’), με αποτέλεσμα το Αννόβερο να μειώσει (12-11). Το τάιμ άουτ του Ντράγκαν Τζούκιτς βοήθησε τους παίκτες της «Ένωσης», οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ να είναι στο 14-12 υπέρ τους.

Η «Ένωση» ξεκίνησε εξίσου δυναμικά και στο δεύτερο ημίχρονο με τους Λιάπη και Μαρτίνοβιτς να σκοράρουν για το 17-13. Αλλά οι Γερμανοί ισοφάρισαν σε 17-17 και ύστερα πέρασαν μπροστά (21-20). Το Αννόβερο, μάλιστα, είχε ένα 4-0 σερί, αποκτώντας διαφορά ασφαλείας στα μισά του ημιχρόνου. Η «Ένωση» πάλεψε, πετυχαίνοντας γκολ με τον Παπαδιονυσίου στο 43:43’ (26-22), αλλά εν τέλει δεν μπόρεσε να πλησιάσει τους γηπεδούχους. Τελικά, το Αννόβερο επικράτησε 31-25 της ΑΕΚ.

Αννόβερο – ΑΕΚ 31-25
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 4-5, 6-8, 9-11, 12-14 (Ημ.), 15-17, 18-19, 22-20, 26-22, 28-24, 31-25.
ΑΝΝΟΒΕΡΟ (Κρίστιαν Πρόκοπ): Βούγιοβιτς 3, Ούστσινς 3, Γκάντε, Σταίνχαουσερ, Κουένστεντ, Μιτσάλτσικ, Κούλες 5, Στρμλγιαν 1, Έντβαρντσον 3,Γκερμπλ 2, Χάννε, Μπρόζοβιτς 3, Φίσερ 7, Φάιζε 3, Αουάρ, Μπούσνερ 1.
ΑΕΚ (Ντράγκαν Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 2, Ζάμπιτς, Κρητικός 1, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 6, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 2, Μαρτίνοβιτς 4, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 4, Κεδέρης 4.
Διαιτητές: Σταρκ-Στέφαν. Δίλεπτα: 3-3.