ΝΕΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΑΛΑΣ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

1-4 τον Παναθηναϊκό με show Μάνου!

aek_futsal_2019

Με μεγαλειώδη εμφάνιση ξεκίνησε την Futsal Superleague η Πρωταθλήτρια ομάδα της ΑΕΚ, που επιβλήθηκε με 4-1 του Παναθηναϊκό ΑΟ εκτός έδρας. Η “Ένωση” “καθάρισε” το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο σημειώνοντας τα 3 από τα 4 τέρματά της.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Μάνος που σημείωσε χατ τρικ, ενώ το όνομά του στον πίνακα των σκορερς πρόσθεσε και ο Χατζηφωτίου.

Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες μπήκαν με πολύ όρεξη για να σκοράρουν, δίνοντας στο ματς ένα γρήγορο ρυθμό. Ο γηπεδούχος Παναθηναϊκός είχε κάποια σουτ τα οποία, όμως, εξουδετέρωσε ο πορτιέρο Δημήτρης Θεοφίλου, κρατώντας το μηδέν στην άμυνα. Η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμούς και στο 6′ ο Μάνος απείλησε για την ομάδα μας, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ντάτης δοκίμασε για ακόμα μια φορά τον γκολκίπερ των “πρασίνων”. Οι δύο τους, τελικά, στο 10′ έδωσαν το προβάδισμα στην Ένωση, καθώς ο Μάνος σκόραρε, ενώ ο Ντάτης έκανε μια πολύ όμορφη ασίστ. Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την καλή της ψυχολογία και ένα λεπτό αργότερα (11′) σκόραρε ξανά, αυτή την φορά με τον Χατζηφωτίου κάνοντας το 0-2. Ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία στο 20′ να μειώσει, όμως ο Θεοφίλου είπε “όχι” στο πέναλτι του “τριφυλλιού”. Αλλά το ημίχρονο είχε λίγα ακόμα δευτερόλεπτα και ο Μάνος με μακρινό σουτ έκανε το 0-3, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου από το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού, ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να μειώσει, όμως δεν το κατάφερε στο πρώτο 10λεπτο, με τον Θεοφίλου να σταματάει κάθε επίθεση του. Τελικά, η ΑΕΚ ήταν αυτή που κατάφερε να σκοράρει, με τον Μάνο στο 33′ κάνοντας το 0-4. Η γηπεδούχος ομάδα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 1-4 στο με τον Γκρίτζαλη στο 37′. Ο Δικέφαλος έφτασε κοντά και σε 5ο γκολ, αλλά ο Πάνου έστειλε στο τελευταίο λεπτό την μπάλα στο δοκάρι.

Παναθηναϊκός ΑΟ – ΑΕΚ 1-4