ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

3-0 σετ τη Λαμία οι Γυναίκες!

Άνετα και ωραία η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 σετ της Λαμίας. Οι «κιτρινόμαυρες» επέστρεψαν στις νίκες με πολύ ωραίο τρόπο, καθώς έπαιξαν όμορφο βόλεϊ, δείχνοντας πως η ήττα της περασμένης εβδομάδας ήταν απλά μια κακή παρένθεση.

Με ένα σερί 3-0 ξεκίνησε η ΑΕΚ το πρώτο σετ, δείχνοντας από νωρίς ότι θέλει να πάρει τα ηνία του αγώνα. Η Ένωση με πολύ δυνατά χτυπήματα κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ, με την Λαμία να καταφέρνει μόνο να μειώσει στους δυο πόντους(13-11, 14-12). Η ΑΕΚ, ενώ είχε μια διαφορά 6 πόντων στο τέλος (24-19), έπαιξε με την φωτιά και η Λαμία μείωσε σε 24-22, όμως οι «κιτρινόμαυρες» με καθαρό μυαλό πήραν τον τελευταίο πόντο και το σετ με 25-22.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με την Λαμία να ανοίγει το σκορ, κάνοντας το 0-1. Η ΑΕΚ αντέδρασε άμεσα και πήρε κεφάλι στο σκορ και απέκτησε και διαφορά ασφαλείας (3-1, 10-4). Τα κορίτσια τη ΑΕΚ συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι, αύξησαν πολλοί την διαφορά (23-11) και πήραν άνετα σετ με 25-13.

Αποφασισμένη να τελειώσει το παιχνίδι ξεκίνησε η ΑΕΚ το τρίτο σετ (3-0). Η φιλοξενούμενη ομάδα της Λαμίας φαίνεται πως μετά την μεγάλη διαφορά στο δεύτερο σετ, έχασε τις οποίες ελπίδες της, κάτι που φάνηκε και στην διακύμανση του τρίτου σετ (9-4, 14-10, 20-12). Η ΑΕΚ ήλεγχε καθ’ όλη τη διάρκεια του σετ τον ρυθμό του παιχνιδιού και κατάφερε να το κατακτήσει με 25-18.

ΑΕΚ – ΑΟ Λαμίας 3-0
Τα σετ: 25-22, 25-13, 25-18