ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

3η θέση και κοιτάζει την επόμενη μέρα

Πάλεψε, αλλά δεν μπόρεσε να επικρατήσει στο τάι μπρέικ του Παναθηναϊκού ΑΟ, η γυναικεία ομάδα βόλει της ΑΕΚ, η οποία γνώρισε την ήττα με 3-2 από τις «πράσινες» στο ΕΑΚ Ολυμπιακού Χωριού, στον 2ο Ημιτελικό της Volley League Γυναικών. Οι «κιτρινόμαυρες» προσπάθησαν σε όλα τα σετ, αλλά δεν κατάφεραν να φθάσουν ως τη νίκη και να πάνε τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι στο Μετς.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο πρώτο σετ (3-4), αλλά με Κωνσταντινίδιου, Στράντζαλη και Μπλάνκο η ΑΕΚ προηγήθηκε (7-5). Η Τσάριτς έκανε το 15-11, ενώ η Στράντζαλη το 19-15. Με δύο άσους της Μπλάνκο η «Ένωση» πήγε στο 23-16 και εν τέλει πήρε το σετ με άσο της Τσάριτς (25-17).

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε 6-5 με την Τσίρκοβιτς, αλλά ο Παναθηναϊκός, κυρίως με την Καρκάσες, προσπέρασε τις «κιτρινόμαυρες» και προηγήθηκε με 11-15. Μάλιστα, αύξησε τη διαφορά στους 7 πόντους, αλλά Καλαντάτζε και Κωνσταντινίδου μείωσαν για την ΑΕΚ (18-23). Οι «πράσινες» τελείωσαν το σετ με την Άτκινσον (19-25).

Στο τρίτο σετ η «Ένωση» μπήκε ζεστά (5-3) και με δύο σερί μπλοκ της Μπλάνκο και ένα της Τσάριτς προηγήθηκε 10-7. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο (15-14), αλλά οι Μπλάνκο, Τσάριτς και Τσίρκοβιτς έδωσαν τη διαφορά στην ΑΕΚ (21-15). Η Στράντζαλη πήρε τον τελευταίο πόντο για τον «Δικέφαλο» (25-21).

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε αρχικά με την Χατζηευστρατιάδου (3-5), αλλά η ΑΕΚ έμενε κοντά στις «πράσινες» (6-6, 9-9). Ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά 4 πόντων (15-19), όμως η ΑΕΚ με Τσάριτς και άσο της Τσίρκοβιτς μείωσε στο 20-22. Ωστόσο οι γηπεδούχες πήραν το σετ με 20-25.

Στο τάι μπρέικ οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά με 3-5, όμως με τρεις σερί πόντους της Τσάριτς (ο ένας άσος) η ΑΕΚ έκανε την προσπέραση (6-5). Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε εκ νέου (6-8, 8-9), αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε με Στράντζαλη (9-9). Οι «πράσινες» με όπλο τα σερβίς της Καρκάσες έκαναν ένα 6-0 σερί και έφθασαν στη νίκη.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός ΑΟ 2-3
Τα σετ: 25-17, 19-25, 25-21, 20-25, 09-15
ΑΕΚ (Γιουνούς Οτσάλ): Στράντζαλη 13 (13/34 επ., 45% υπ. – 14% άριστες), Καλαντάτζε 8 (7/12 επ., 1 άσσος), Τσάριτς 21 (16/40 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (3/8 επ.), Τσίρκοβιτς 11 (8/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 25% άριστες), Μπλάνκο 17 (12/23 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 84% υπ. – 37% άριστες), Κοσμά (λ), Γιώτα, Σολέ.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 12 (8/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Καρκάσες 24 (20/36 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 35% υπ. – 0% άριστες), Άτκινσον 23 (20/49 επ., 3 μπλοκ), Παπαφωτίου 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σάμανταν 11 (8/18 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 6 (6/21 επ., 54% υπ. – 23% άριστες) / Μπελιά (λ, 48% υπ. – 26% άριστες), Φουμάκη.