ΝΕΑ ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Άδικη ήττα (11-9) στη Νέα Σμύρνη

Την ήττα με 11-9 γνώρισε η ΑΕΚ από τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη για την 6η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Πόλο Ανδρών. Η “Ένωση” παρά τη μεγάλη αποχή λόγω του lockdown, έδειξε πολύ καλό πρόσωπο και είχε τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκειά του, γνωρίζοντας μία ήττα που σίγουρα δεν της άξιζε.

Η ομάδα του Κωνσταντίνου Δάνδολου “πλήρωσε” την έλλειψη αμυντικών, καθώς τις αποβολές των Vukcevic και Βέκκου. Φυσικά, για πρώτη φορά στη φετινή αγωνιστική περίοδο έλειπε ο καταλύτης της ομάδας, Nikola Radjen που πωλήθηκε πριν από περίπου 1 μήνα στον Ερυθρό Αστέρα λόγω της αβεβαιότητας που επικρατεί στον ελληνικό αθλητισμό.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Στελλάτο. O Κουρλιάφτης με πέναλτι με όμορφο σουτ έδωσε προβάδισμα 2 τερμάτων στην “Ένωση” (1-3). Η ΑΕΚ έχασε σημαντικές ευκαιρίες στη συνέχεια, με αποτέελσμα ο Πανιώνιος να ισοφαρίσει στα τελευταία δευτερόλεπτα σε 3-3.

Οι “κυανέρυθροι” ανέβασαν το σερί τους στο 3-0 (4-3), με την ΑΕΚ να παρουσιάζει ορισμένα προβλήματα στην άμυνα, λόγω των ελλείψεων αμυντικών αθλητών. Ο Βέκκος στην απέναντι πλευρά της πισίνας με δύο τρομερά σουτ ανέτρεψε την κατάσταση και έβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 5-4 (5:07 για ημίχρονο). Με τους Κουρλιάφτη και Στελλάτο οι “κιτρινόμαυροι” βρήκαν ακόμα 2 τέρματα, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το υπέρ τους 7-5.

Άμεση ήταν η απάντηση των γηπεδούχων στο τρίτο οκτάλεπτο, ισοφαρίζοντας σε 7-7, ενώ ενδιάμεσα ο Φλέγκας πραγματοποίησε εξαιρετικές επεμβάσεις κάτω από τα δοκάρια. Η ΑΕΚ στην επίθεση υπέπεσε σε αρκετά λάθη, ενώ η μπάλα σταμάτησε και στο δοκάρι, χάνοντας σημαντική ευκαιρία. Ο Πανιώνιος πέρασε μπροστά στο σκορ με 8-7, 2′ πριν το τέλος της περιόδου, αλλά ο εξαιρετικός Κουρλιάφτης ισοφάρισε σε 8-8.

Στην τελευταία περίοδο, ο Παπάκος με ωραίο τελείωμα έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ΑΕΚ, 7′ πριν το τέλος του αγώνα. Έκτοτε, η “Ένωση” έχασε σωρεία ευκαιριών, μη καταφέρνοντας να βρει δίχτυα μέχρι το φινάλε, ενώ ο Πανιώνιος με 3 διαδοχικά τέρματα, διαμόρφωσε το τελικό 11-9. Ακόμα κι έτσι, η “Ένωση” μπορούσε να πάρει τουλάχιστον το βαθμό, αλλά με το σκορ στο 10-9, η μπάλα σταμάτησε εκ νέου στο δοκάρι των γηπεδούχων.

Πανιώνιος ΓΣΣ – ΑΕΚ 11-9