ΝΕΑ ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Άδικη ήττα από τον Απόλλωνα

Την ήττα με 9-7 γνώρισε η ΑΕΚ από τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Κολυμβητήριο Γουδίου για την 11η αγωνιστική του Α’ Ομίλου της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Πόλο Ανδρών. Η «Ένωση» πραγματοποίησε μία εντυπωσιακή εμφάνιση, παρά την 15ήμερη αποχή από επίσημους αγώνες, τα έδωσε όλα, όμως κόντρα σε έναν ισχυρό αντίπαλο και μία εχθρική διαιτησία ηττήθηκε στις λεπτομέρειες.

Οι άνθρωποι του Συλλόγου έχουν τρομερά παράπονα από το διαιτητικό τιμ, που έφτασε στο σημείο ακόμα και να αποβάλλει τον προπονητή της ομάδας μας, Δημήτρη Μάζη, στην έναρξη του 4ου και κρισιμότερου Οκταλέπτου.

Στο πρώτο οκτάλεπτο, οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλη βάση στην άμυνα, χάνοντας εκατέρωθεν επιθέσεις. Ο Απόλλων βρήκε το πρώτο γκολ του αγώνα, 3:30 πριν το τέλος, ενώ ένα λεπτό αργότερα έκανε το 2-0. Ο Τσαταλιός με ωραίο τελείωμα μείωσε σε 2-1, που ήταν και το σκορ της περιόδου.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, οι γηπεδούχοι σκόραραν με πέναλτι για το 3-1, 5:10 πριν το ημίχρονο. Ο Βούκσεβιτς έδωσε σπουδαία επιθετική λύση, 3′ πριν τη λήξη, μειώνοντας σε 3-2 και διατηρώντας την ΑΕΚ μέσα στο παιχίδι. Ο Φλέγκας κάτω από τα δοκάρια διατήρησε το σκορ ως έχει, με το 3-2 να μένει μέχρι το φινάλε.

Στην τρίτη περίοδο, ο Καζάζης με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας, σημειώνοντας το 3-3. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Στελλάτος με ωραίο σουτ έκανε το 3-4, δίνοντας προβάδισμα στην ΑΕΚ για πρώτη φορά στο παιχνίδι (5′ πριν το τέλος). Η άμυνα του «Δικεφάλου» έβαζε δύσκολα στην «Ελαφρά Ταξιαρχία» και στην απέναντι πλευρά της πισίνας ο Βούκσεβιτς με νέο γκολ έκανε το 3-5, 2:10 πριν το τέλος. Τελικά, οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ, μειώνοντας σε 4-5.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο και οδήγησε στις διαμαρτυρίες του προπονητή της ομάδας, Δημήτρη Μάζη, με τους διαιτητές να τον αποβάλουν αδίκως! Τελικά, το πέναλτι μετατράπηκε σε γκολ, και ο Απόλλων ισοφάρισε σε 5-5, 7′ πριν τη λήξη του αγώνα. Ο Παπούκας έβαλε εκ νέου μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ, 6:15 πριν το φινάλε, με την ΑΕΚ να μην το βάζει κάτω. Η ΑΕΚ έχασε σημαντική ευκαιρία να ξεφύγει στο σκορ με δύο γκολ διαφορά. Οι παίκτες του Απόλλωνα με σερί 3-0 ανέτρεψαν την κατάσταση σε 2′, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 8-6. Ο Βούκσεβιτς μείωσε σε 8-7, 1:15 πριν το τέλος, όμως το γκολ των «μπλε» διαμόρφωσε το τελικό 9-7.

ΓΣ Απόλλων Σμύρνης – ΑΕΚ 9-7