ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

ΑΕΚ με ψυχή (3-2) και πρώτη ήττα ΠΑΟΚ!

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ με μία τρομερή ανατροπή “πάτησε” τον ΠΑΟΚ με 3-2 σετ στο κατάμεστο Σχολικό Κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας! Οι παίκτριες του Μανώλη Αποστολογιωργάκη, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-2 σετ, δεν τα παράτησαν και έφτασαν στην πολύ μεγάλη νίκη. Έτσι, η “Ένωση” μείωσε στους 2 βαθμούς τη διαφορά της από την κορυφή, 7 αγωνιστικές πριν το φινάλε. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα της Pre League, με την ΑΕΚ να παραμένει αήττητη στην έδρα της.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι ως το 5-5. Σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ με πρώτο χρόνο της Καββαδία και διπλή μπαλιά των αντιπάλων, ξέφυγε με 7-5. Με εντυπωσιακά μπλοκ και την Τοτσίδου να μοιάζει… ασταμάτητη η “Ένωση” εκτόξευσε τη διαφορά στους 6 πόντους (12-6). Το τάιμ άουτ δεν βοήθησε τον “Δικέφαλο του Βορρά” με την ΑΕΚ να φτάνει ως το 16-6 εν μέσω αποθέωσης από τους εκατοντάδες οπαδούς της. Οι “ασπρόμαυρες” προσπάθησαν να ξαναμπούν στο σετ, μειώνοντας σε 16-10, με τις παίκτριες του κ. Αποστολογιωργάκη να αντιδρούν και με συγκέντρωση να κάνουν το 25-20 με την Καββαδία και το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν γρήγορα με 0-5 και 1-6. Η ΑΕΚ δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να πλησιάσει στο σκορ χάνοντας το σετ εύκολα με 9-25.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 5-7, με τις “κιτρινόμαυρες” να ισοφαρίζουν σε 8-8 εκμεταλλευόμενες τα λάθη των αντιπάλων. Για ώρα ο ΠΑΟΚ διατηρούσε ένα προβάδισμα 1-2 πόντων (9-10, 10-11, 12-14, 14-15), με την Γιοβάνη να αστοχεί σε καρφί και τη διαφορά να αυξάνεται στους 3 (14-17). Η “Ένωση” πλησίασε εκ νέου στον πόντο (16-17) για να δει τις φιλοξενούμενες να εκτοξεύουν τη διαφορά με συνεχόμενα μπλοκ στο +6 (17-23). Εκεί ανέλαβε δράση η Τοτσίδου και με απίστευτα χτυπήματα μείωσε σε 19-23, ενώ το 20-23 συντελέστηκε με μπλοκ της Καββαδία. Οι “κιτρινόμαυρες” μείωσαν έως 22-24, αλλά απώλεσαν το σετ με 22-25.

Στο τέταρτο σετ, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 5-3. Οι παίκτριες του ΠΑΟΚ ανέτρεψαν την κατάσταση και προσπέρασν με 8-12. Ο τεχνικός της ΑΕΚ με συνεχείς οδηγίες βρήκε το “κλειδί” για να διασπάσει τα μπλοκ του ΠΑΟΚ με την “Ένωση” να ξεφεύγει και πάλι με 18-14. Οι φιλοξενούμενες επέστρεψαν στο σετ, ισοφάρισαν σε 18-18, 20-20 και 22-22, αλλά με εξαιρετικά σερβίς και δυναμικά μπλοκ η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 2-2 σετ με 25-22.

Στο τάι μπρέικ, παρά το αρχικό 1-0, οι φιλοξενούμενες προσπέρασαν με 1-3. Η ΑΕΚ με τις Ζίγκα, Χρήστου και Γιοβάνη ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και προηγήθηκαν με 4-3. Οι “κιτρινόμαυρες” συνέχιζαν να πιέζουν στο σερβίς και ξέφυγαν με δύο πόντους διαφορά (6-4). Η Χαντάβα από τη γραμμή του σερβίς έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του ΠΑΟΚ (6-7), ενώ ένα άστοχο χτύπημα της Τοτσίδου ανάγκασε τον κόουτς Αποστολογιωργάκη να καλέσει τάιμ άουτ (7-9). Η “Ένωση” μείωσε σε 8-9 και 9-10. Στην επόμενη φάση οι “ασπρόμαυρες” πέρασαν απλά τη μπάλα στο τερέν της ΑΕΚ, με τις παίκτριες της “Ένωσης” να αφήνουν την φάση για άουτ. Ο διαιτητής είχε αντίθετη άποψη και παρά τις έντονες διαμαρτυρίες της ΑΕΚ το σκορ έγινε 9-11. Η Χαντάβα με δυνατό καρφί έκανε το 9-12, με την Γιοβάνη να απαντά με δύο διαδοχικούς πόντους (11-12). Και πάλι η Χαντάβα έκανε το 11-13, αλλά η ΑΕΚ με την Τοτσίδου ισοφάρισε σε 13-13. Η Καββαδία με ένα μονό ανεπανάληπτο μπλοκ έδωσε το ματς μπολ στην “Ένωση” για να έρθει η Χρήστου με ένα τρομερό καρφί να “γράψει” το 15-13 και το 3-2 στα σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, την επόμενη Κυριακή (17/02) όταν και φιλοξενείται στο Αιγάλεω από την τοπική ομάδα για την 16η αγωνιστική.

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 3-2