ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

ΑΕΚ με ψυχή, 3-2 τον Ηρακλή!

Μία σπουδαία νίκη πέτυχε η ανδρική ομάδα βόλεϊ, που επικράτησε του Ηρακλή Πετσοφαίριση 2015 με 3-2 σετ, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Volleyleague. Οι “κιτρινόμαυροι” παρ’ ότι βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ έδειξαν τρομερά ψυχικά αποθέματα και έφτασαν τις δύο νίκες στο πρωτάθλημα σε τρεις αγώνες. Κορυφαίος της ομάδας μας ήταν ο Γιώργος Τζιουμάκας που αν και άπαντες από το σύνολο του Νίκου Νεόφυτου απέδωσαν τα μέγιστα, ξεχώρισε σημειώνοντας τόσο δύσκολους όσο και σημαντικούς πόντους στα κρίσιμα σημεία.

Να τονίσουμε, ότι πριν την έναρξη της αναμέτρησης, ο πρόεδρος της ΠΑΕ ΑΕΚ, κ. Ευάγγελος Ασλανίδης, παρέδωσε το βραβείο του MVP της 3ης αγωνιστικής της Volleyleague στον Μάκη Κανέλλο για την εμφάνισή του κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 5-5, όταν και δύο λάθη του Παπαδόπουλου, ένα καρφί του Κλίντι και ένα άστοχο καρφί του Στοΐλοβιτς έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους φιλοξενούμενους (5-9). Η αντίδραση της ΑΕΚ ήρθε άμεσα, με τον Παπαδόπουλο να μειώνει σε 6-9 και τον Μότα να χτυπάει την υποδοχή του Ηρακλή φτάνοντας μέχρι το 9-9. Ακόμα κι έτσι οι ‘’μπλε’’ βρέθηκα εκ νέου στο +3 (13-16), αλλά οι “κιτρινόμαυροι” μάζεψαν τη διαφορά με τον Μότα (15-16). Οι παίκτες του Ηρακλή διατηρούσαν μία μικρή διαφορά ως το 18-20, αλλά ο Στοΐλοβιτς με μπλοκ άουτ και εντυπωσιακό μπλοκ ισοφάρισε σε 20-20. Ο “Γηραιός” με τον Φέργκιουσον και τον Αρμενάκη πρωταγωνιστές έφτασε στο 22-24, ο Παπαδόπουλος μείωσε σε 23-24, αλλά αστόχησε στο σερβίς του με το σετ να πηγαίνει στους φιλοξενούμενους (23-25).

Στο δεύτερο σετ, παρ’ ότι ο Ηρακλής προηγήθηκε με 3-2, με τον Παπαδόπουλο πρωταγωνιστή η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με 6-3, αναγκάζοντας τον προπονητή των φιλοξενούμενων να καλέσει τάιμ άουτ. Ακόμα κι έτσι, με όπλο της το σερβίς του Παπαδόπουλου, η “Ένωση” ανέβασε τη διαφορά και στους 4 πόντους (7-3) με τον Μότα. Οι “κιτρινόμαυροι” διατήρησαν το +4 ως το 10-6, αλλά συνεχόμενα λάθη έριξαν τη διαφορά στον πόντο (10-9). Ο Στοΐλοβιτς κάρφωσε για το 11-9, αλλά δύο μπλοκ του Ηρακλή ισοφάρισαν το σετ (11-11). Δύο φορές οι γηπεδούχοι πήραν αέρα δύο πόντων (13-11, 15-13), με τον Ηρακλή να ισοφαρίζει (13-13, 15-15), αλλά οι Χαραλαμπίδης και Παπαδόπουλος επανέφεραν την ΑΕΚ στο +2 (18-16). Ο Κανέλλος με ένα εξαιρετικό μπλοκ ανέβασε τη διαφορά στους 3 (20-17). Ντίνας, Σωτηρίου και λάθος του Λιόκα έφεραν και πάλι το παιχνίδι στα ίσια (20-20). Ο Στοΐλοβιτς ήταν αυτός που έβγαλε την ΑΕΚ από τη δύσκολη θέση (21-20), ενώ ο Λιόκα με άσσο που χρειάστηκε το video referee για να κατοχυρωθεί, έκανε το 22-20. Ο Αρμενάκης με δύο επιθέσεις ισοφάρισε σε 22-22, με τον Κανέλλο να κάνει αρχικά το μπλοκ του αγώνα για το 23-22 και να εκτελεί για το 24-22. Το σετ τελείωσε εντυπωσιακά ο Στοΐλοβιτς με άσσο (25-22), με την ΑΕΚ έτσι να ισοφαρίζει σε 1-1.

Στο τρίτο σετ, ο Τζιουμάκας με καρφί και ο Στοΐλοβιτς με νέο άσσο έκαναν το 3-1. Ο Ηρακλής επανήλθε γρήγορα στο σετ και με τους Σωτηρίου, Κλιντ και Φέργκιουσον προηγήθηκε με 5-6. Ο Χαραλαμπίδης ισοφάρισε σε 6-6, ο Στοΐλοβιτς με μπλοκ έγραψε το 7-6 και ο πρώτος και πάλι έφερε την “Ένωση” στο +2 (8-6). Ο Γηραιός επανήλθε στο παιχνίδι χάρη στο Σωτηρίου (11-11), ενώ πέρασε και μπροστά με 12-13 με δύο νέους πόντους του έμπειρου κεντρικού. Η ΑΕΚ απάντησε άμεσα και με τους Μότα και Χαραλαμπίδη έφτασε στο 16-14. Κλίντι με επίθεση και Φέργκιουσον με άσσο ισοφάρισαν σε 16-16, για να απαντήσει ο Παπαδόπουλος (17-16). Ο Αρμενάκης ισοφάρισε άμεσα σε 17-17, ενώ ένα άστοχο χτύπημα του Στοΐλοβιτς, ανάγκασε τον Νίκο Νεόφυτο να καλέσει τάιμ άουτ (17-18). Οι διαιτητές σφύριξαν παράβαση στο φιλέ (17-19) και ο Αρμενάκης με μπλοκ έφεραν τον Ηρακλή στο +3 (17-20). Ο Στοΐλοβιτς μείωσε σε 18-20, αλλά νέα παράβαση στο φιλέ και μπλοκ άουτ του Αρμενάκη διαμόρφωσαν το 18-22. Ντίνας και Αρμενάκης χάρισαν στον Ηρακλή 5 σετ πόιντς (19-24), με τον Κλίντι να τελειώνει το σετ με καρφί (20-25, 1-2 σετ).

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι ως το 5-5, με νέα λάθη της ΑΕΚ να δίνουν προβάδισμα στον Ηρακλή (5-7). Ο Μότα με επίθεση μείωσε σε 6-7, ενώ με δικά του σερβίς η “ΑΕΚ της Καρδιάς” πέρασε μπροστά με 9-7. Κλίντι και μπλοκ άουτ του Σωτηρίου ισοφάρισαν σε 9-9 Ο Λιόκα με πέρασμα και ο Στοΐλοβιτς με μπλοκ έκαναν το 12-10. Ο Σωτηρίου μείωσε σε 12-11, αλλά ένα σερί 4-1 η ΑΕΚ έφτασε στο +4 (16-12). Οι “κυανόλευκοι” απάντησαν με δικό τους σερί 3-0 με τους Αρμενάκη και Κλίντι, μειώνοντας σε 16-15. Ο Αμερικανός έπιασε στο μπλοκ τον Τζιουμάκα (16-16), αλλά στην επόμενη φάση ο άσσος του “Δικεφάλου” σκόραρε για το 17-16. Αρμενάκης και Κλίντι άλλαξαν τις ισορροπίες του αγώνα (17-18) και στη συνέχεια η άστοχη επίθεση του Μότα έδωσε αέρα δύο πόντων στους Θεσσαλονικείς. Ο Λάππας με επίθεση και ένα λάθος του Αρμενάκη, ισοφάρισαν για την ΑΕΚ σε 19-19. Η ομάδα μας με τον Τζιουμάκα να παίρνει πάνω του συνεχόμενες επιθέσεις πέρασε μπροστά με 21-20, αλλά οι διαιτητές σφύριξαν για τρίτη φορά στο παιχνίδι παράβαση στο φιλέ για τους “κιτρινόμαυρους” (21-21). Ο Κανέλλος και ο Στοΐλοβιτς έβαλαν δύο φορές μπροστά στο σκορ την “Ένωση” (22-21, 23-22), με τον Σέρβο να πετυχαίνει και άσσο για το 24-22. Ο Στοΐλοβιτς αστόχησε στο σερβίς του (24-23), αλλά ο Τζιουμάκας έκανε το 25-23 και έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ, ο Τζιουμάκας με μπλοκ άουτ και ο Λιόκα με άσσο άνοιξαν το σκορ για την ΑΕΚ (2-0). Ο Τζιουμάκας με καρφί διατήρησε το +2 (3-1), αλλά Αρμενάκης και Σωτηρίου ισοφάρισαν σε 3-3. Ο Κανέλλος με επίθεση και μία διπλή μπαλιά του Προύσαλη έκαναν το 5-3, ενώ το μπλοκ των Κανέλλο-Τζιουμάκα εκτόξευσε τη διαφορά στους 3 (6-3) για την “Ένωση”. Λάππας και Τζιουμάκας διατήρησαν το +3 για την ΑΕΚ (8-5, 9-6), ενώ ο Στοΐλοβιτς κάρφωσε εντυπωσιακά για το 10-6. Το εξαιρετικό σερβίς του Χαραλαμπίδη έδωσε την ευκαιρία στον Στοΐλοβιτς να ανεβάσει περαιτέρω τη διαφορά (11-6). Ο Ηρακλής “έτρεξε” ένα σερί 3-0 με τη βοήθεια της τύχης (11-9), αλλά ο Στοΐλοβιτς πέτυχε το 12-9. Ο Λιόκα αστόχησε στο σερβίς (12-10), όμως ο Τζιουμάκας πλάσαρε για το 13-10. Ο Αρμενάκης μείωσε σε 13-11, αλλά ο Τζιουμάκας με μπλοκ άουτ και μπλοκ διαμόρφωσε το 15-11 και χάρισε στην ΑΕΚ μία μεγάλη νίκη με 3-2 σετ.

ΑΕΚ – Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 3-2