ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ

ΑΕΚΑΡΑ 3-1 σετ τον ΠΑΟΚ και έφυγε για Τελικό!

Κυρίαρχη ΑΕΚ στον Ημιτελικό του F4 του Κυπέλλου Ελλάδος Βόλεϊ Γυναικών, επικρατώντας με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ και παίρνοντας μεγαλειώδη πρόκριση στον Τελικό της διοργάνωσης. Η «Ένωση» παρά το γεγονός ότι έχασε το πρώτο σετ, αντέδρασε, έβγαλε από το παιχνίδι της τον εκνευρισμό που είχε αρχικά και με σπουδαίο βόλεϊ ειδικά στο 3ο και 4ο σετ κατέκτησε τη μεγάλη νίκη. Πλέον, οι «κιτρινόμαυρες» συγκεντρώνονται στο μεγάλο Τελικό του Σαββάτου (11/03, 21:30, ΕΡΤ3) κόντρα στον Παναθηναϊκό, όπου θα διεκδικήσουν το πρώτο Κύπελλο Ελλάδος της ιστορίας τους.

Στο πρώτο σετ, η ΑΕΚ με τις Νίζετιτς και Καλντερόν προηγήθηκε με 2-1 και 4-2. Οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν σε 4-4, όμως Σίλβα με επίθεση και Καλντερόν με άσσο επανέφεραν το +2 για το «Δικέφαλο» (6-4). Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φέρει ξανά το σετ στα ίσια (6-6) και σταδιακά πέρασε μπροστά με 10-11. Με τη βοήθεια του φιλέ, αλλά και εξαιτίας λαθών στην πάσα από τις «κιτρινόμαυρες», ο ΠΑΟΚ ξέφυγε στο σκορ με 14-11. Κουλίκοβα και Νίζετιτς μείωσαν σε 12-14 και 13-15, αλλά οι κακές επιθέσεις από τις Νίζετιτς, Καλντερόν, Σίλβα στέρησαν την ευκαιρία από την ΑΕΚ να πλησιάσει περισσότερο (15-19). Με την Καλαντάτζε να παίζει πρώτο χρόνο, οι «κιτρινόμαυρες» μείωσαν σε 18-21, ωστόσο δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο, χάνοντας το σετ με 20-25.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της ομάδας του Γιουνούς Οτσάλ στο δεύτερο σετ. Με την Κουλίκοβα να πιάνει δύο φορές μονό μπλοκ και την Καλντερόν να «εκτελεί», η ΑΕΚ προηγήθηκε με 4-0, αναγκάζοντας τον αντίπαλο προπονητή να καλέσει τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ κερδίζοντας πόντους από σερβίς και πιέζοντας στο μπλοκ, ισοφάρισε σε 5-5, όμως και πάλι με την Καλαντάτζε και τη Σίβλα η ΑΕΚ ξέφυγε με 3 (8-5, 9-6). Η ΑΕΚ έφτασε στο +5 χάρη στα εξαιρετικά τελειώματα από Σίλβα και Καλντερόν, με την ισχυρή βοήθεια της υποδοχής από την Αρτακιανού που συνέβαλε τα μέγιστα (15-10). Ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 8-3, ισοφαρίζοντας σε 18-18, με την Κάφι να κερδίζει διαδοχικούς άσσους. Η Σίλβα με δύο διαδοχικές επιθέσεις έκανε το 20-18, με τις «ασπρόμαυρες» να επιστρέφουν στο σετ (20-20). Σίλβα και Καλντερόν διαμόρφωσαν το 22-20, η πρώτη έκανε το 24-22 και με επίθεση του ΠΑΟΚ στην αντένα, η ΑΕΚ κατέκτησε το σετ με 25-22 (1-1).

Με την Κουλίκοβα να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και τις Καλντερόν, Σίλβα να κυριαρχούν, η ΑΕΚ πήρε σημαντικό προβάδισμα από νωρίς (3-1, 4-1, 7-4). Ο ΠΑΟΚ μείωσεσ ε 7-6, όμως με τις Καλντερόν, Κουλίκοβα και Σίλβα να μη λαθεύουν, η «Ένωση» ανέβασε τη διαφορά στους 5 (12-7). Ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 3-0 χάρη σε σερβίς της Κάφι (12-10), με τον κόουτς Οτσάλ να καλεί τάιμ άουτ. Η Καλντερόν με επιτυχημένη επίθεση και δύο άουτ του ΠΑΟΚ επανέφεραν το +5 (15-10), ενώ η Νίζετιτς με ωραία επίθεση «έγραψε» το 16-10. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 16-12, όμως έκτοτε με πολύ σωστές επιθέσεις και επιλογές, αλλά και με τις Αρτακιανού (υποδοχή) και Κωνσταντινίδου (πάσα) να δίνουν εύκολες λύσεις στις συμπαίκτριές τους, η ΑΕΚ ξέφυγε με 21-16, κατακτώντας τελικώς το σετ με 25-19 με επίθεση της Νίζετιτς.

Στο τέταρτο σετ, η ΑΕΚ με την Καλαντάτζε να βάζει δύσκολα με το σερβίς της στην υποδοχή του ΠΑΟΚ, αλλά και να «εκτελεί» σε πρώτο χρόνο μαζί με την Κουλίκοβα, προηγήθηκε με 9-3. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 9-6, όμως η Σίλβα με ωραία τελειώματα ανέβασε τη διαφορά στους 5 πόντους (12-7). Η «Ένωση» συνέχισε στο ίδιο στυλ, πιέζοντας στο σερβίς και «σπάζοντας» μπάλες στο φιλέ, έφτασε με άνεση στο 19-12 και κατέκτησε το σετ με 25-19 και τη νίκη με 3-1 σετ.

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 3-1
: 20-25, 25-22, 25-19, 25-19.

ΑΕΚ (Γιουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 7 (6/20 επ., 1 άσσος, 80% υπ. – 49% άριστες), Καλαντάτζε 7 (6/14 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Καλντερόν 21 (19/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σίλβα 17 (17/36 επ.), Κουλίκοβα 11 (5/9 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 66% υπ. – 52% άριστες), Ξηντάρα (λ), Διάλλα, Βλαχάκη, Ξανθοπούλου.

ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ), Κρολ 11 (9/27 επ., 2 μπλοκ), Στράντζαλη 11 (11/26 επ., 71% υπ. – 43% άριστες), Βεργίδου, Κάφρεϊ 24 (18/33 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 80% υπ. – 36% άριστες), Μπλάνκο 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 72% υπ. – 36% άριστες), Ηλιοπούλου, Μερτέκη 2 (2/5 επ., 75% υπ. – 0% άριστες), Λιάγκη 4 (4/6 επ.).

Ο προπονητής της ΑΕΚ, Γιουνούς Οτσάλ, δήλωσε: «Ξεκινήσαμε το παιχνίδι με άγχος καθώς είναι παιχνίδι ημιτελικού που παίζουμε πρώτη φορά. Η ομάδα ήρθε εδώ να προσπαθήσει να πάρει τη νίκη. Τώρα θα παίξουμε στον τελικό και κανεις δεν ξέρει τι μπορεί να γίνει όταν παίζουν οι καλύτερες ομάδες».

Η ακραία της ΑΕΚ, Ροσίρ Καλντερόν, δήλωσε: «Ήμασταν συγκεντρωμένες στο παιχνίδι, καθώς αντιμετωπίζαμε μία μεγάλη ομάδα που βρίσκεται στην πρώτη του πρωταθληματός. Για το παιχνίδι, η ομάδα μας έχει πολύ καλές παίκτριες και δουλεύαμε κάθε μέρα γι’ αυτό το παιχνίδι. Προσπαθήσαμε να μην χάνουμε πόντους και με την πίεση στον ΠΑΟΚ καταφέραμε τη νίκη».

Για το βραβείο MVP: «Για μένα όλη η ομάδα είναι MVP, γιατί έδωσε τα πάντα για τη νίκη. Όλες ήταν τρομερές».