ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

ΑΕΚΑΡΑ νίκησε άνετα ξανά τον ΠΑΟΚ

Τη νίκη με 27-21 στο ντέρμπι απέναντι στον ΠΑΟΚ στη Μίκρα πήρε η ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης της Handball Premier. Οι «κιτρινόμαυροι» παραμένουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και με αυτή τη νίκη έκαναν σημαντικό «βήμα» για το πλεονέκτημα έδρας στους Τελικούς. Οι παίκτες του Δημήτρη Δημητορύλια με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, άφησαν πολύ πίσω τον ΠΑΟΚ που δεν μπορούσε να βρει απαντήσεις κόντρα στο σύνολο του «δικεφάλου».

O ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 2-0, ωστόσο η «Ένωση» έφερε στα ίσα τα παιχνίδι βγάζοντας εξαιρετικές άμυνες (4-4), ενώ με τον Πλάθα πέρασε μπροστά (4-5). Ο Μυλωνάς αύξησε στα 2 γκολ τη διαφορά (7-9), με τον Μέντουριτς να ισοφαρίζει σε 9-9. Ο Λέμος και ο Νικολαΐδης έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στην ΑΕΚ (10-12), με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στο γκολ (12-13). Όμως η ΑΕΚ δεν έχασε την ψυχραιμία της και μπήκε στα αποδυτήρια ούσα μπροστά στο σκορ με 14-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε (15-14), αλλά ο Ουγκάλντε ισοφάρισε σε 15-15 για την ΑΕΚ, η οποία πέρασε και μπροστά (15-17). Ο Πλάθα πήγε στα τρία γκολ τη διαφορά (15-18). Με Αραμπατζή και Λέμος η ΑΕΚ έκανε το 20-17, με την «Ένωση» να αυξάνει, διά χειρός Ουγκάλντε, τη διαφορά απέναντι στον ΠΑΟΚ (20-25). Τελικά η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 27-21.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 21-27
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-5, 7-9, 10-11, 12-13, 13-14 (ημ.), 15-16, 15-18, 18-20, 19-22, 20-25, 21-27.
ΠΑΟΚ (Πάνος Γούσιος): Γκιγκόφ, Δεληζάνος 3, Παλάσκας, Βελισσαρίου, Τσαμουρίδης 1, Παπάζογλου 3, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 4, Αποστόλου, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μανωλούδης 1, Καβουσανάκης 1, Γιορανίδης, Τζωρτζίνης 4, Μισαηλίδης 2.
ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 3, Μπριάτκα, Στεφάνοβιτς, Τζηράς 4, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης 1, Λέμος 4, Άντζελιτς, Μυλωνάς 1, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 4, Μόγια 1, Παπαδιονυσίου 3, Ουγκάλντε 5, Καλόμοιρος 1.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Μπέτμαν. Δίλεπτα: 2-3. Πέναλτι: 3/4-0/1.