ΝΕΑ ΠΟΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

ΑΕΚΑΡΑ “4×4”!

Με το απόλυτο των νικών ολοκλήρωσε το Α’ Γύρο η γυναικεία ομάδα πόλο της ΑΕΚ, που επιβλήθηκε με 17-3 του Ιωνικού ΑΟ για την 5η αγωνιστκή του Ομίλου Αττικής της Β’ Εθνικής Κατηγορίας. Η “Ένωση” με άλλη μία… παράσταση έδειξε ότι διαθέτει μεγάλη ποιότητα και βάθος πάγκου, σημειώνοντας την 4η νίκη της σε ισάριθμους αγώνες και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής.

Με γκολ των Πάτερου, Στρατιδάκη και Μπαλωμενάκη, οι “κιτρινόμαυρες” προηγηθηκαν με 0-4, ενώ με άλλα 5 γκολ στη δεύτερη περίοδο ανέβασαν τη διαφορά στα 9 γκολ, χωρίς να δεχτούν ούτε ένα!

Η αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ δεν άφηνε περιθώρια στην ομάδα του Ιωνικού, ενώ σε πολλές κόντρες ο “Δικέφαλος” βρήκε γκολ με τις Κανάκη, Μαυρέλου, Πάτερου και Στρατιδάκη.

Όμοια ήταν η κατάσταση και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Δημήτρη Κρητικό να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες, χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα. Οι τυπικά γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν, αλλά στην επίθεση η ΑΕΚ έμοιαζε ασταμάτητη κατακτώντας τελικώς το τρίποντο με 17-3.

Ο τεχνικός του “Δικεφάλου” δήλωσε στο aek.gr μετά το τέλος του Α’ Γύρου: “Συγχαρητήρια στα κορίτσια για τις εμφανίσεις τους και τις νίκες τους, τις πρώτες στην ιστορία της ΑΕΚ. Φυσικά, συγχαρητήρια στη διοίκηση που μας στηρίζει σε όλη την προσπάθεια. Συνεχίζουμε για την επίτευξη των στόχων μας. Οδηγός μας είναι το οικογενειακό κλίμα και η ταπεινότητα“.

Ιωνικός ΑΟ – ΑΕΚ 3-17