ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

ΑΕΚΑΡΑ ΣΤΟΥΣ “4” ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ!

Την προέλασή της στο EHF European Cup συνεχίζει η ΑΕΚΑΡΑ που επικράτησε και στον 2ο Προημιτελικό της διοργάνωσης της HC Neva SPb, με 29-27 αυτή τη φορά. Οι Πρωταθλητές Ελλάδος ζευγάρωσαν τις νίκες τους στα Προημιτελικά και πέρασαν στους “4” του θεσμού, κρατώντας ψηλά τη σημαία του Συλλόγου και της χώρας μας!

Έχοντας απόντες τους τραυματίες Cristian Ugalde και Ignacio Plaza Jimenezm, αλλά και τον έξτρα παίκτη, τον κόσμο, οι “κιτρινόμαυροι” έπαιξαν και για αυτούς και έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα.

Η ΑΕΚ αναμένει την αυριανή (27/03) αναμέτρηση RK Gorenje Velenje (Σλοβενία) – HC ROBE Zubří (Τσεχία), από την οποία θα προκύψει ο αντίπαλος της ομάδας μας στους Ημιτελικούς. Στον πρώτο προημιτελικό είχαν επικρατήσει εκτός έδρας οι Σλοβένοι με 31-26, έχοντας το προβάδισμα πρόκρισης.

Οι Ρώσοι παρουσιάστηκαν πιο διαβασμένοι σε σχέση με τη χθεσινή αναμέτρηση και κατάφεραν να “τρέξουν” σερί 4-0 στο ξεκίνημα. Τζηράς και Reina μείωσαν σε 2-4, ενώ όσο περνούσε η ώρα, οι “κιτρινόμαυροι” μείωσαν και στο γκολ (7-8, Florido). Ο Τζηράς αστόχησε σε 2 πέναλτι, όμως με τον Παπαδιονυσίου να παίζει εκπληκτικά στο πίβοτ, η “Ένωση” ισοφάρισε σε 9-9. Ένα ακόμα χαμένο πέναλτι από την ΑΕΚ, καθώς και αρκετά λάθη στην άμυνα, επανέφεραν τη διαφορά στα 4 τέρματα υπέρ της Neva (9-13, 10-14). Ο Δημήτρης Δημητρούλιας στο time out σχεδίασε αριστοτεχνικά τις επιθέσεις και τις άμυνες της ΑΕΚ στο τελευταίο λεπτό και έτσι Παπαδιονυσίο και Lemos μείωσαν σε 12-14, για το ημίχρονο.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου και πάλι οι “μπλε” ξέφυγαν με 4 γκολ διαφορά (13-17). Buneta, Lemos και Αραμπατζής μείωσαν άμεσα σε 16-17, βάζοντας “φωτιά” στο γήπεδο. Ο Florido πήρε το… όπλο του σε εκείνο το σημείο και με 2 διαδοχικά τέρματα, κλέβοντας τη μπάλα και φεύγοντας στην κόντρα ισοφάρισε σε 18-18. Ο Bauer κάτω από τα δοκάρια κατέβασε ρολά και ο Κεδέρης στην κόντρα έβαλε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ (19-18). Buneta και Παπαδιονυσίου έδωσαν “αέρα” 2 τερμάτων” στο “Δικέφαλο (21-19), με τον Florido λίγο αργότερα να κλέβει τη μπάλα και να σκοράρει στην κόντρα το 24-21 εν μέσω αποθέωσης. Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στον αγώνα, ισοφαρίζοντας σε 25-25, 26-26 και 27-27, με 1′ να απομένει για το φινάλε. Ο Τζηράς εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι με 30” να απομένουν. Οι “κιτρινόμαυροι” έβγαλαν εξαιρετική άμυνα και ο Κεδέρης στην εκπνοή διαμόρφωσε το τελικό 29-27!

Μετά το τέλος του αγώνα ο Δημήτρης Δημητρούλιας δήλωσε: “Έπρεπε να δοκιμάσουμε κι άλλα πρόσωπα κι άλλα στοιχεία στο παιχνίδι μας, ώστε περισσότεροι παίκτες να πάρουν χρόνο και να γίνουν πιο παραγωγικοί. Η δική μας σκέψη για το χθεσινό ματς και ο εγωισμός του αντιπάλου μας, έπαιξαν τον ρόλο τους για την εικόνα του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη, η επιθετική άμυνα μας έδωσε τη νίκη. Η αγωνιστική μας αστάθεια και το σοκ από τον τραυματισμό του Plaza, μάς καθιστά ανέτοιμους, αλλά εμείς θα πάμε για τον τίτλο, ακόμα και αν χάσουμε κι άλλους 2 παίκτες για οποιοδήποτε λόγο στη συνέχεια. Θα δούμε τι δεν κάναμε καλά στη ρεβάνς με την Neva και θα τα διορθώσουμε, ώστε να δουλέψουμε όπως πρέπει στον ένα μήνα που μας απομένει περίπου μέχρι τα παιχνίδια μας στα ημιτελικά και να παρουσιαστούμε όπως πρέπει με βάση τις δυνατότητες μας“.

AEK – HC Neva SPb 29-27