ΝΕΑ ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

ΑΕΚΑΡΑ «βύθισε» τον ΠΑΟΚ!

Με τον καλύτερο τρόπο «έκλεισε» το 2021 η ΑΕΚ που επιβλήθηκε με 9-7 του ΠΑΟΚ για την 10η αγωνιστική του Α’ Ομίλου της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Πόλο Ανδρών. Οι «κιτρινόμαυροι» με μεγάλη εμφάνιση έφτασαν στο τρίποντο επικρατώντας της ομάδας της Θεσσαλονίκης και παράλληλα έκαναν άλμα κατάκτησης της 3ης θέσης.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, όμως η ΑΕΚ με σερί 3-0 και με 2 τέρματα του Τσαταλιού και 1 του Καζάζη ανέτρεψε την κατάσταση (3-2). Πριν το τέλος του οκταλέπτου, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-2.

Στη β’ περίοδο, ο Τσαταλιός με δυνατό σουτ έκανε το 4-2. Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλευόμενος κάποια λάθη της ομάδας του Δημήτρη Μάζη, ισοφάρισε σε 4-4, 1′ πριν το ημίχρονο. Η ΑΕΚ έχασε την ευκαιρία για το 5-4, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει δίχτυα , 26″ πριν το ημίχρονο (4-5). Τελικά, στην εκπνοή, ο Τσαταλιός με το 4ο προσωπικό του τέρμα έφερε το ματς στα ίσια (5-5).

Όπως ολοκληρώθηκε η β’ περίοδος, έτσι ξεκίνησε η γ’, με τον Τσαταλιό να σκοράρει για το 6-5 εν μέσω αποθέωσης. Η άμυνα της ΑΕΚ έβαλε δύσκολα στους «ασπρόμαυρους» και στην άλλη άκρη της πισίνας, ο Βούκσεβιτς έδωσε «αέρα» 2 τερμάτων στην «Ένωση» (7-5, 5:02 πριν το τέλος του οκταλέπτου). Ο ΠΑΟΚ κατάφερε 2′ πριν το τέλος να μειώσει σε 7-6, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για μεγαλύτερη διαφορά.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο, και οι δύο ομάδες έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρουν. Ο Παπούκας με δυνατό σουτ 6:46 πριν το τέλος έκανε το 8-6, αλλά ο ΠΑΟΚ μείωσε αμέσως σε 8-7. Τη… χαριστική βολή έδωσε ο Κριγιεστόρατς, που 4′ πριν τη λήξη της αναμέτρησης σημείωσε το 9-7, το οποίο και έμεινε μέχρι το φινάλε.

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 9-7