ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Άφησε δύο βαθμούς στη Βόχα (3-2)

Την ήττα με 3-2 σετ γνώρισε η ανδρική ομάδα βόλεϊ από τον Παμβοχαϊκό εκτός έδρας για την 18η αγωνιστική της Volleyleague. Οι “κιτρινόμαυροι” στο ντεμπούτο του Άκη Φλαούνα στον πάγκο της ομάδας έφτασαν μία ανάσα από το καθαρό τρίποντο, καθώς προηγήθηκαν με 0-2 σετ, ωστόσο τελικώς απώλεσαν την ευκαιρία, φεύγοντας από τη Βόχα με 1 βαθμό στις αποσκευές τους. Η “Ένωση” έμεινε μόνη της στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 14 βαθμούς, 4 αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 13-13, χωρίς καμία από τις δύο σε όλο αυτό το μεγάλο διάστημα να μην έχει λάβει διαφορά μεγαλύτερης του ενός πόντου. Δείγμα του πόσο κρίσιμο ήταν το παιχνίδι και της μεγάλης προσοχής που έδιναν οι παίκτες και των δύο ομάδων. Η ΑΕΚ από το 13-12 έως το 13-15 “έτρεξε” ένα σερί 3-0 με τους Κανέλλο και Παπαδόπουλο. Με τον έμπειρο κεντρικό να κάνει ό,τι θέλει σε άμυνα και επίθεση, ο “Δικέφαλος” διατήρησε το +2 έως το 17-19 και με τον Παπαδόπουλο να καρφώνει εντυπωσιακά έγινε το 17-20. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να απαντήσουν στα σερβί του Στοΐλοβιτς, ο Σαλαφζούν μοίραζε έξυπνα την μπάλα και με τους Παπαδόπουλο, Κανέλλο και Στοΐλοβιτς να “εκτελούν” έγινε το 0-1 στα σετ με 22-25.

Στο δεύτερο σετ, στο 4-4 η ΑΕΚ ξέφυγε με 4-6 και 5-7. Με τον Ιμπραγκίμοβ να “σπάει” το μπλοκ του Παμβοχαϊκού η “Ένωση” έφτασε στο +3 (6-9). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 6-3 προσπερνώντας με 12-11. Η ΑΕΚ με τους Χαραλαμπίδη και Κανέλλο ισοφάρισε σε 14-14, αλλά δύο λάθη των “κιτρινόμαυρων” και ένα καρφί του Ολιβέιρα έφεραν τον Παμβοχαϊκό στο +3 (17-14). Δύο λάθη της ομάδας της Βόχας εξαιτίας των εξαιρετικών σερβίς του Σαλαφζούν και ένα ακόμα μπλοκ του Χαραλαμπίδη ισοφάρισαν σε 17-17, ενώ με τον κεντρικό της ΑΕΚ παίρνει συνεχόμενους πόντους η “Ένωση” προηγήθηκε με 2 πόντους (17-19). Ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε σε 20-20, ενώ η απερίσκεπτη ενέργεια του Στοΐλοβιτς να κλωτσήσει τη μπάλα του κόστισε μία κάρτα (21-20). Ο Σέρβος ισοφάρισε σε 21-21, οι γηπεδούχοι έφτασαν έως το 23-22, ο Κανέλλος με καρφί και με μπλοκ ανέτρεψε την κατάσταση (23-24), αλλά ο Παμβοχαϊκός πήρε το μπλοκ άουτ (24-24). Ο Ιμπραγκίμοβ έκανε το 24-25, ενώ ο Κανέλλος με άσσο διαμόρφωσε το 24-26 και το 0-2 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, Στοΐλοβιτς και Παπαδόπουλος με δύο πόντους έκαστος έδωσαν προβάδισμα με 1-4 στην ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι επανήλθαν στο παιχνίδι ισοφαρίζοντας σε 6-6 και 7-7. Με τον Χαραλαμπίδη η “Ένωση” έφτασε εκ νέου στο +2 (7-9), αλλά και πάλι οι “κιτρινομπλε” επέστρεψαν προσπερνώντας με 13-12. Οι “κιτρινόμαυροι” έμειναν κοντά στο σκορ έως το 15-14, αλλά συνεχόμενα λάθη των παικτών του Άκη Φλαούνα χάρισαν προβάδισμα 4 πόντων στον Παμβοχαϊκό (18-14). Ο Λάππας με επίθεση, ο Κανέλλος με άσσο, ένα διπλό μπλοκ και μία τρομερή άμυνα έφεραν το παιχνίδι με 18-18. Ένα καρφί και μία άμυνα που έστειλε την μπάλα στην οροφή έγειραν την πλάστιγγα προς την πλευρά του Παμβοχαϊκού (20-18), η ΑΕΚ διατηρήθηκε στον έναν πόντο διαφορά έως το 23-22, αλλά δύο επιθέσεις της ομάδας του Βραχατίου διαμόρφωσαν το 25-22 και το 1-2 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ, η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά και πρηγήθηκε με 1-4 εκμεταλλευόμενη λάθη των αντιπάλων. Ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε σε 4-4, αλλά ο Παπαδόπουλος με επίθεση και ο Χαραλαμπίδης με μπλοκ έφεραν την “Ένωση” στο +2 (4-6). Ο τελευταίος με άσσο έδωσε “αέρα” τριών πόντων στην ΑΕΚ (7-10), αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με σερί 8-2 για το 15-12. Ο Κανέλλος με επίθεση και άσσο μείωσε σε 15-14, με τους Ολιβέιρα και Τζούνιορ να “εκτελούν” για το 18-15. Ο Στοΐλοβιτς με δύο τρομερά χτυπήματα ισοφάρισε σε 18-18, ενώ με μπλοκ άουτ του Τζιουμάκα η “Ένωση” πήρε προβάδισμα με 19-20. Οι “κιτρινόμαυροι” προηγούνταν έως το 20-21, με τους γηπεδούχους να απαντούν για το 22-21. Ο Στοΐλοβιτς ισοφάρισε σε 22-22, χωρίς να μπορέσει να αντιδράσει ξανά η ΑΕΚ που απώλεσε το σετ με 25-22 (2-2 σετ)

Στο τάι μπρέικ, το 2-2 μετατράπηκε σε 4-2 χάρη σε μπλοκ του Γουάλας και επίθεση του Ολιβέιρα. Οι παίκτες του Άκη Φλαούνα δεν τα παράτησαν και με δύο επιθέσεις από τον Στοΐλοβιτς ισοφάρισαν σε 4-4. Μάλιστα, ο Σέρβος με άσσο έκανε το 6-7, με την ΑΕΚ να διατηρεί ένα ισχνό αλλά σημαντικό προβάδισμα έως το 8-9. Εκεί μία χαμένη ευκαιρία της ΑΕΚ για πόντο έφερε το παιχνίδι στα ίσια (9-9) και δύο άσσοι του Γκλάκστοουν και ένα λάθος των “κιτρινόμαυρων” έδωσαν προβάδισμα 3 πόντων στον Παμβοχαϊκό (12-9). Η “Ένωση” με τους Παπαδόπουλο και Στοΐλοβιτς μείωσε σε 12-10 και 13-11 αντίστοιχα, με το σετ να τελειώνει με 15-11 και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με 3-2 σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, το προσεχές Σάββατο (09/03, 20:30) εντός έδρας με τον Φοίνικα Σύρου. ΟΛΟΙ στο κλειστό του Μετς!

ΓΑΣ Παμβοχαϊκός – ΑΕΚ 3-2
: 22-25, 24-26, 25-22, 15-11.
ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 4π. (3/4επ., 1 άσσος), Ολιβέιρα 16 (15/37, 1 μπλόκ, 37%υπ., 27%αρ.), Γκλαντσόουν 10 (5/10, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Τουρνάκης 1 (1/1), Ροντρίγκο 21 (19/38, 2 μπλοκ, 68%υπ., 54%αρ.), Γουάλαφ 14 (12/21, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Παπαδημητρίου (λ. – 57%υπ., 35%αρ.), Κωτσάκης 1 (1/1επ.), Τσέλιος 9 (7/9επ., 2 μπλοκ).
ΑΕΚ (Φλαούνας): Χαραλαμπίδης 9π. (4/5επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Σαλαφζούν 2 (2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 17 (14/44επ.), Στοΐλοβιτς 22 (21/46, 1 άσσος, 64%υπ., 43%αρ.), Κανέλλος 13 (8/14, 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Ιμπραχίμοφ 8 (7/14επ., 1 μπλοκ, 48%υπ., 40%αρ.) / Γκαράς ( λ. 29%υπ., 11%αρ.), Κρέτσης, Τζιουμάκας 2 (2/3επ.), Λάππας 2 (2/10επ.).