ΝΕΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΑΛΑΣ ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Αγχώθηκε, αλλά έκανε το “2×2”!

Πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 9-4 επικράτησε η ανδρική ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ της Καλλιθέας Futsal για την 2η αγωνιστική της Futsal Superleague. Οι Πρωταθλητές και κάτοχοι του Super Cup Ελλάδος, αν και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 2-0, είδαν τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 2-2 μέσα σε ένα λεπτό και στο 4-2 να μειώνουν άμεσα σε 4-3. Ακόμα κι έτσι, οι “κιτρινόμαυροι” σημείωσαν άλλα 5 γκολ και επέκτειναν το αήττητο και νικηφόρο μάλιστα σερί τους στην κανονική διάρκεια, που διατηρούν από τις 11/11/2018 και τη νίκη με 13-0 επί του Ηνίοχου.

Ο Γιάννης Ζιάβας έδωσε στον δεύτερο γκολκίπερ, Χριστόπουλο, τα γάντια του βασικού στον σημερινό αγώνα, ο οποίος μάλιστα δεν αντικαταστάθηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Καλλιθέα πίεσε με εκτελέσεις φάουλ, αλλά η ΑΕΚ ήταν αυτή που έφτασε πρώτη στο γκολ, με τον Θανασάι στο 12′. Κάποιες ακόμα εκτελέσεις φάουλ πέρασαν ανεκμετάλλευτες για τους φιλοξενούμενους και στο 19′ έγινε το 2-0 από τον Λιαρόπουλο.

Στο δεύτερο μέρος, η Καλλιθέα σόκαρε την “Ένωση” καθώς με δύο γκολ στο 25′ ισοφάρισε σε 2-2 και έβαλε δύσκολα στους Πρωταθλητές. Η ΑΕΚ δεν άργησε να βρει το τρίτο της τέρμα, κάτι το οποίο πέτυχε στο 26′ ο Ασημακόπουλος, ενώ στο 29′ έγινε το 4-2 από τον Πάνου. Η Καλλιθέα δεν το έβαλε κάτω, μείωσε σε 4-3 λίγα δευτερόλεπτα αργότερα και έδειξε ικανή να κάνει τη ζημιά. Οι παίκτες του Γιάννη Ζιάβα σε εκείνο το σημείο ανέβασαν ρυθμούς και με 4 διαδοχικά τέρματα από τους Θανασάι (2), Χατζηφωτίου και Μάνο έκαναν το 8-3, ενώ το τελικό 9-4 διαμόρφωσε ο Θανασάι.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ΑΕΚ, την Πέμπτη (03/10, 22:15) με αντίπαλο το Νέο Ικόνιο εκτός έδρας για την εμβόλιμη 3η αγωνιστική.

ΑΕΚ – Νέο Ικόνιο 9-4