ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

Άνετα η ΑΕΚ, νίκησε (37-25) και τον Διομήδη

aek_diomidis_ugalde

Συνεχίζει αήττητη η ΑΕΚ καθώς επικράτησε με 37-25 του Διομήδη Άργους, εντός έδρας, για την 6η αγωνιστική της Handball Premier. Μεγάλοι πρωταγωνιστές οι Ουγκάλντε και Τζηράς, με τον Έλληνα εξτρέμ να ήταν και MVP της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας 9 τέρματα σε ισάριθμες προσπάθειες. Η Ένωση πέτυχε την 5η της νίκη για το πρωτάθλημα  και συνεχίζει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι και για τις δύο ομάδες, με την φιλοξενούμενη ομάδα του Διομήδη να ανοίγει το σκορ με τον Σεβέλεβ, όμως η “Ένωση” είχε άμεσα απάντηση με δύο γρήγορα γκολ του Μόγια και του Ουγκάλντε, δίνοντας έτσι το προβάδισμα στο σκορ στην ΑΕΚ. Ο “Δικέφαλος” κράτησε το υπέρ του σκορ, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα λόγω δίλεπτης στον Αραμπατζή, ενώ μετά το 20΄ κατάφερε να πάρει και διαφορά (17-12), με τους Ουγκάλντε και Τζηρά να ανεβάζουν ρυθμούς και να σκοράρουν. Η ομάδα του Άργους δεν κατάφερε να αντιδράσει, μένοντας στα 15 γκολ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ η ΑΕΚ τελείωσε το ημίχρονο με 21 γκολ, με τον Τζηρά να πετυχαίνει τα 6 από αυτά.

Με φόρα ξεκίνησε η ΑΕΚ και το δεύτερο ημίχρονο, με τον Ουγκάλντε να πετυχαίνει γρήγορα 2 γκολ και να δίνει προβάδισμα με 8 γκολ (23-15). Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια κράτησε το ρυθμό και την ένταση του πρώτου ημιχρόνου, παρά τις δύο δίλεπτες σε Παπαδιονυσίου και Μπετζιλάλι και κατάφερε να αυξήσει και την διαφορά (33-21), με τους Τζηρά, Ουγκάλντε, Μπεριά και Αραμπατζή να σκοράρουν κατά ριπάς. Ο Διομήδης δεν κατάφερε να αντιδράσει και η ΑΕΚ, πήρε την νίκη με 37-25.

ΑΕΚ – Διομήδης Άργους 37-25
Τα πεντάλεπτα: 4-3, 6-4, 8-7, 10-9, 17-12, 21-15 (ημ.), 25-16, 28-17, 29-20, 31-21, 34-24, 37-25.
ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 3, Μπριάτκα 2, Τζηράς 9, Νικολαϊδης 4, Άντζελιτς, Μυλωνάς 1, Ηλιόπουλος 1, Μπουκοβίνας, Πλάθα 3, Μόγια 1, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 7, Μπετζιλαλί, Καλόμοιρος 1, Μπεριά 4.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Βασιλόπουλος): Σεβέλεφ 3, Ζβάνια, Τσιμπούλας 3, Χέσοβιτς, Χιόνης 3, Μούχιτς 1, Μάλλιος 7, Χατζηκωνσταντίνου, Κωστούλας, Αναγνωστόπουλος 2, Σιατιρλής, Μάνθος 3, Τσερνικάου, Πατασούρι, Μούγιτς 1, Ροντρίγκες 2.