ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

Άνετα τον ΠΑΟΚ (23-32) και πρόκριση!

Με “σπασμένα τα φρένα” πέρασε η ΑΕΚ από το κλειστό της Νεάπολης, καθώς επικράτησε του ΠΑΟΚ με 32-23 και προκρίθηκε στα Ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος. Οι “κιτρινόμαυροι” έκαναν επίδειξη δύναμης επί των “ασπρόμαυρων” και έδωσαν συνέχεια στο νικηφόρο σερί τους που κρατά σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Η κληρωση της Ημιτελικής Φάσης θα πραγματοποιηθεί αύριο (20/12, 13:00) στα γραφεία της ΟΧΕ, με τους αγώνες να είναι διπλοί.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 0-1 με τον Μυλωνά για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι με σερί 2-0 (2-1). Αυτή ήταν και η μοναδική φορά που πέρασε μπροστά στο σκορ η ομάδα της Θεσσαλονίκης, καθώς η “Ένωση” με 2 τέρματα του Florido και 1 από τους Αραμπατζή και Jimenez πέρασε μπροστά με 2-5 (10:50). Γιόσμου, Κεδέρης και Παπαδιονυσίου είτε στην κόντρα είτε σε σετ επίθεση δεν λάθεψαν με τη διαφορά να φτάνει τα 4 γκολ (4-8), ενώ από το 18′ το σκορ άρχισε να λαμβάνει μεγάλες διαστάσεις. Με τον Kosnanovic να μοιάζει απροσπέλαστος, οι παίκτες του “Δικεφάλου” εκμεταλλεύθηκαν την κόντρα και έφτασαν τη διφορά στα 12 γκολ (7-19), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +10 (9-19).

Όμοια ήταν η κατάσταση και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Παπαδιονυσίου, Buneta και Δομπρή να ανεβάζουν τη διαφορά στα 13 γκολ (12-25). Ο κόουτς Δημητρούλιας δοκίμασε διάφορα σχήματα και έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, χωρίς να αλλάζει κάτι στην προσέγγιση του αγώνα και με τη διαφορά να συνεχίζει να αυξάνει. Μοναδικό μελανό σημείο του αγώνα υπήρξε ο τραυματισμός του Malik Hoggas στο 50′, με την κατάσταση του να εκτιμάται αύριο μαζί με εξετάσεις.

Ο Σωτήρης Γιόσμου δήλωσε στο aek.gr: “Μπήκαμε από την αρχή πολύ συγκεντρωμένοι και πολύ δυνατά. Ακολουθήσαμε το πλάνο μας στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Έτσι, πετύχαμε αυτό που θέλαμε, να κατακτήσουμε την πρόκριση και συνεχίζουμε με στόχο τον αγώνα του Σαββάτου με την Πυλαία. Και εκεί θέλουμε μόνο τη νίκη για να ολοκληρώσουμε το 2019 όπως πρέπει. Περιμένουμε τον κόσμο στο γήπεδο για να κλείσουμε όμορφα τη χρονιά“.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ, το Σάββατο (21/12, 18:00) όταν υποδέχεται την ΑΕΣΧ Πυλαίας για την 11η αγωνιστική της Handball Premier.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 23-32
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 2-4, 3-6, 5-12, 7-16, 9-19 (ημ.), 11-22, 12-24, 13-25, 17-29, 18-31, 23-32.
ΠΑΟΚ (Παπαβασίλης): Κωστακίδης Π. 3, Παλάσκας 8, Μπαλτατζής 1, Παπαβασίλης 2, Κοκώνης, Εμμανουήλ, Γιαννακίδης Ι., Γιαννακίδης Κ. Τσαναξίδης 3, Ελευθεριάδης, Κωστακίδης Α. 1, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 1, Κυπραίος, Κριούτσκοβ, Τσέγιοβιτς 4
ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 2, Δομπρής 2, Μωραΐτης 3, Γεωργιάδης, Hoggas 2, Ζαμπούνης 1, Νικολαΐδης 1, Kosanovic, Μυλωνάς 3, Jimenez 2, Florido 5, Παπαδιονυσίου 3, Καφφάτος, Buneta 3, Γιόσμου 3, Κεδέρης 2.
Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 3-2. Πέναλτι: 3/5 – 4/4.