ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

Άνετη επιστροφή στις νίκες!

Με 30-18 επικράτησε του Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ για την 17η αγωνιστική της Handball Premier και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα της Τετάρτης. Οι “κιτρινόμαυροι” ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κατέκτησαν την 16η τους νίκη σε 17 αγώνες στο Πρωτάθλημα, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ με δύο πέναλτι του Δομπρή και δύο γκολ του Κεδέρη προηγήθηκε με 4-1 στο 5′. Η “Ένωση” με τους Κεδέρη και Hoggas να φεύγουν πότε στην κόντρα και πότε σε σετ επίθεση και να βρίσκουν δίχτυα, ανέβασε τη διαφορά στα 5 γκολ (7-2), ενώ με την είσοδο του Criciotoiu η ΑΕΚ βρήκε και γκολ από μακρινή απόσταση (9-4). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 10-6 και 11-7, όμως η απόκρουση του Arsic σε πέναλτι και τα τέρματα του Παπαδιονυσίου στην άλλη πλευρά του γηπέδου έδωσαν προβάδισμα 5 τερμάτων στους γηπεδούχους στο ημίχρονο (13-8).

Στο δεύτερο μέρος, Jakobsen και Hoggas ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο +8 (17-9). Ο Δημήτρης Δημητρούλιας δοκίμασε διάφορα σχήματα και έδωσε ευκαιρίες σε όλους τους αθλητές του, με την ΑΕΚ να φτάνει με άνεση και σε διψήφια διαφορά με τους Γιόσμου, Κεδέρη, Μωραΐτη, Jakobsen και Παπαδινουσίου να… “εκτελούν” από παντού και να διαμορφώνουν το τελικό 30-18.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ανδρική ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ, το Σάββατο (29/02, 17:00) όταν και φιλοξενείται στο Δαΐς από τον Δούκα για την 18η αγωνιστική της Handball Premier.

ΑΕΚ – Ιωνικός ΝΦ 30-18
Τα πεντάλεπτα: 5-2, 7-3, 9-5, 11-6, 12-8, 13-8, (ημχ.) 17-9, 19-12, 22-12, 27-15, 28-17, 30-18.
ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Arsic, Kosanovic, Florido, Jimenez, Jakobsen 3, Κεδέρης 6, Hoggas 8, Αραμπατζής, Δομπρής 3, Παπαδιονυσίου 5, Νικολαΐδης, Ζαμπούνης, Μωραΐτης 2, Γιόσμου 1, Criciotoiu 2, Γεωργιάδης.
ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.Φ. (Παπακώστας): Τσακνής, Συγγάρης, Παπαπούλιος 3, Μαντζόπουλος 4, Αποστολίδης, Τσάτσας 1, Λιόλιος 5, Αϊβαλιώτης 2, Νικολαΐδης 1, Χελιώτης, Μπούτος, Νομικός 1, Ζαχάρης, Κρητικός, Κότσιρας, Μπουλούμπασης.
Διαιτητές: Τσάκωνας – Ψύλλος. Δίλεπτα: 3-2. Πέναλτι: 3/3-1/2.