ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

Άνετη νίκη (32-20) επί του Ιωνικού!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 32-20 του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας για την 9η αγωνιστική του 1ου Ομίλου της Handball Premier στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ. Οι τρεμπλούχοι με ακόμα μία πολύ καλή εμφάνιση έφτασαν στο δίποντο, επεκτείνοντας το αήττητό τους στο ελληνικό Πρωτάθλημα στους 8 αγώνες.

Oι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι στο ξεκίνημα, με το προβάδισμα στο σκορ να εναλλάσσεται (1-0, 1-2, 3-4). Μετά τα πρώτα πέντε λεπτά, η «Ένωση» με σερί 3-0 με τους Τζηρά, Παπαδιονυσίου και Ηλιόπουλο πήρε κεφάλι στο σκορ με 6-4. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε ρυθμούς και με τους Αραμπατζή, Κοτσιώνη και Μπριάτκα έφτασε στο +4 (11-7). Με την είσοδο του Καλόμοιρου η ΑΕΚ έγινε ακόμα πιο επιθετική και στην εκπνοή του ημιχρόνου διαμορφώθηκε το 18-12 με τον Τζηρά.

Με την έναρξη του β’ μέρους, Κοτσιώνης και Μπριάτκα ανέβασαν τη διαφορά στα 8 τέρματα (20-12). Ο Τζηράς πήρε και πάλι το… όπλο του και με διαδοχικά γκολ έφερε την ΑΕΚ στο +9 (25-16). Καλόμοιρος και Μπεριά έκαναν το 27-17. O Τζηράς πρόσθεσε ακόμα δύο γκολ στο ενεργητικό του, ενώ το όνομά του στον πίνακα των σκόρερς έβαλε και ο Δικαιούλιας, με το τελικό σκορ να «γράφεται» από τον Μπεριά (32-20).

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ΑΕΚ, την Τρίτη (30/11, 19:45) όταν και φιλοξενείται από την Kadetten Schaffhausen για την 5η αγωνιστική του Group D του ΕΗF European League.

AEK – Ιωνικός ΝΦ 32-20
Τα πεντάλεπτα
: 2-2, 5-4, 8-6, 12-8, 15-9, 18-12 (ημ.), 21-14, 23-14, 25-16, 28-18, 31-19, 32-20.
ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 2, Μπριάτκα 4, Τζηράς 9, Άντζελιτς, Στάθης, Ηλιόπουλος 4, Μπουκοβίνας, Πλάθα, Μόγια, Κοτσιώνης 2, Ζαρίκος 1, Παπαδιονυσίου 1, Μπεντζιλαλί, Δικαιούλιας 2, Καλόμοιρος 4, Μπεριά 3.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ (Γιάννης Αρβανίτης): Κιαρτζίδης, Αϊβαλιώτης Σ. 4, Βλαχόπουλος, Παπαδόπουλος, Ζαχάρης, Συγγάρης, Βασιλείου-Τσάφος, Αϊβαλιώτης Π., Χαντέλης 4, Μπούτος 1, Μάϊνας, Καραμασιώτης 1, Μαντζόπουλος 1, Λιόλιος, 4, Μπαλάσκας 1, Λόλας 2.
Διαιτητές: Αβράμης – Χρόνης. Δίλεπτα: 2-1. Πέναλτι: 5/6-3/3.