ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Άνετο πέρασμα (0-3 σετ) από τον Εύοσμο στην πρεμιέρα

Πρεμιέρα με το «δεξί» έκανε η γυναικεία ομάδα Βόλεϊ της ΑΕΚ που επικράτησε με 3-0 σετ του Αίαντα Ευόσμου εκτός έδρας. Οι «κιτρινόμαυρες» επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν στο τρίποντο.

Από το πρώτο σετ η ΑΕΚ έδειξε την δυναμική της, παίρνοντας το προβάδισμα με 8-5. Οι γηπεδούχοι απάντησαν και με σερί 6-1 πήρε κεφάλι στο σκορ με 11-9, χάρη σε τρεις διαδοχικούς άσσους. Η ΑΕΚ βελτίωσε την υποδοχή της και έφερε το σετ στα ίσια (14-14), ενώ στη συνέχεια με πολύ καλά σερβίς και επιθέσεις σε πρώτο χρόνο έφτασε στη νίκη με 25-18.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ μπήκε εξίσου καλά παίρνοντας γρήγορα μεγάλο προβάδισμα (2-9). Η ομάδα του Ευόσμου προσπάθησε να επανέλθει (7-11), αλλά οι παίκτριες του Κώστα Αρσενιάδη δεν άφησαν καμιά ελπίδα για την ανατροπή. Μεγάλωσαν εκ νέου τη διαφορά στους 7 πόντους (9-16) και στο τέλος πήραν το σετ χωρίς να ιδρώσουν (16-25).

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, ο Αίαντας βρέθηκε στην αρχή να προηγείται με 4-1, αλλά η ΑΕΚ έκανε ακόμα μία ανατροπή. Γύρισε το παιχνίδι και πήρε το προβάδισμα με 5-12, χάρη σε εξαιρετικά σερβίς και πίεση στο μπλοκ. Μέχρι το τέλος ο Αίαντας πήρε άλλους 6 πόντους, με την ΑΕΚ να βγάζει εξαιρετικές άμυνες και να φτάνει στο 3-0 με 25-11.

Αίας Ευόσμου – ΑΕΚ 0-3
: 18-25, 16-25, 11-25.
ΑΠΣ ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Κώστας Παπαδημητρίου): Πιτσιγκώνη 5 (2/8 επ., 3 άσσοι, 70% υπ. – 52% άριστες), Πήττα 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Νταντούλα 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαδοπούλου 3 (3/12 επ.), Χαμαλίδου 8 (5/9 επ., 3 άσσοι), Θεοδοσίου Λ. 3 (3/17 επ., 67% υπ. – 67% άριστες) / Θεοδοσίου Β. (λ, 56% υπ. – 44% άριστες), Μότσιανου (λ), Χαϊτλή, Σταυροπούλου.
ΑΕΚ (Κώστας Αρσενιάδης): Βεργίδου 5 (1/1 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κοσμά 9 (6/17 επ., 3 άσσοι, 83% υπ. – 67% άριστες), Τερέλ 13 (8/15 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Βάντερ 7 (4/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 90% υπ. – 70% άριστες), Μπράουν 14 (10/12 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκουντιμένκο 8 (4/6 επ., 4 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 14% υπ. – 14% άριστες), Μπελιά (λ), Παππά 1 (1/2 επ.)