ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ

Απέκλεισε τον ΠΑΟΚ (30-31) και “βλέπει” Πρωτάθλημα!

Στους Τελικούς της Handball Premier για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά προκρίθηκε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ, αποκλείοντας τον ΠΑΟΚ Βεργίνα TV στους ημιτελικούς με 2-0 στις νίκες. Η “Ένωση” μετά το 27-26 του πρώτου αγώνα, επιβλήθηκε και στη Θεσσαλονίκη των “ασπρόμαυρων” με σκορ 30-31 στην παράταση (26-26 κανονική διάρκεια) και άφησε εκτός συνέχειας τους γηπεδούχους. Η ΑΕΚ στην τελική φάση θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Ολυμπιακό/Όμιλο Ξυνή, με τον τίτλο να κρίνεται στις 3 νίκες.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 και 3-1, με την ΑΕΚ να απαντά με δύο διαδοχικά τέρματα του Paleviicus στην κόντρα (3-3). Οι “κιτρινόμαυροι” δεν άργησαν να περάσουν και μπροστά στο σκορ, με τους Μυλωνά και Palevicius να “γράφουν” το 4-5. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο Jakobsen που βρήκε δύο φορές δίχτυα (5-7), με τον ΠΑΟΚ να απαντά με νέο πέναλτι (6-7). Ζαμπούνης, Palevicius και Παπαδιονυσίου έδωσαν “αέρα” 4 τερμάτων στην ΑΕΚ (6-10), αλλά οι Θεσσαλονικείς με σερί 3-0 μείωσαν σε 9-10, με τους Αλβανό και Κοκκώνη για ΑΕΚ και ΠΑΟΚ αντίστοιχα να διαμορφώνουν το 10-11 του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημιχρονο, το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει και την ΑΕΚ να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα με 1 γκολ έως το 16-16. Σε εκείνο το σημείο οι “ασπρόμαυροι” πέρασαν μπροστά με 17-16, χωρίς να “ξεφύγουν” ποτέ με μεγαλύτερη διαφορά (18-17, 19-18, 20-19, 21-20, 22-21, 23-22, 24-23). 3′ πριν το φινάλε, Αλβανός και Vrazalica έκαναν το 24-25, ενώ ο πρώτος με νέο πανέμορφο γκολ έδωσε “αέρα” 2 τερμάτων (24-26). Ο ΠΑΟΚ, ωστόσο, κατάφερε να ισοφαρίσει 5″ πριν το τέλος και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση (26-26).

Στο πρώτο μέρος της παράτασης, Αλβανός και Jakobsen σκόραραν για το 26-28, αλλά ένα νέο πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ και ένα γκολ από το πίβοτ έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (28-28). Ο Αλβανός με ένα απίστευτο γκολ έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της “Ένωσης” (28-29) στην εκπνοή. Στο δεύτερο ημίχρονο του έξτρα χρόνου, με τον Radulovic να κατεβάζει ρολά, ο Αλβανός έκανε το 28-30, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 29-30 και 30-31, αλλά η ΑΕΚ κράτησε τη νίκη και προκρίθηκε στους Τελικούς.

Πλέον, όλοι στο “κιτρινόμαυρο” στρατόπεδο στρέφουν την προσοχή τους στους Τελικούς της Handball Premier με την ομάδα του Πειραιά, με τον πρώτο αγώνα να διεξάγεται στις 17 Μαΐου στο “Μελίνα Μερκούρη” με ώρα έναρξης τις 19:00.

Ο προπονητής της ΑΕΚ, Νίκος Γραμματικός, δήλωσε στο handball.aek.gr: “Πρώτα από όλα συγχαρητήρια στα παιδιά για τη νίκη και το γεγονός ότι τα έδωσα όλα. Ήταν μία πολύ δύσκολη και σημαντική νίκη. Επίσης σημαντικό είναι το γεγονός ότι φτάνουμε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στους Τελικούς. Πλέον έχουμε μπροστά μας 10 ημέρες για να προετοιμαστούμε κατάλληλα και να είμαστε όπως πρέπει στους Τελικούς. Και θα είμαστε όπως πρέπει στους Τελικούς. Όμως, θα πρέπει και κάποιοι άλλοι υπεύθυνοι του αγώνα να παρουσιαστούν όπως πρέπει στους Τελικούς. Όλοι μαζί, με τον κόσμο στο πλευρό μας, πάμε για τον τίτλο. Και πάλι συγχαρητήρια στα παιδιά“.

ΠΑΟΚ Βεργίνα TV – AEK 30-31
Τα πεντάλεπτα
: 1-1, 3-2, 4-5, 6-9, 9-11, 10-11 (ημχ), 13-14, 16-16, 19-18, 22-21, 24-23, 26-26 (κ.α.) 28-29, 30-31.
ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV (Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 1, Παλάσκας, Τσεσμετζίδης 9, Κοκώνης 6, Αποστόλου 1, Πετρίδης, Μαστορογιάννης 4, Κωστακίδης 5, Λοΐζος, Κυριακίδης, Γιορανίδης, Μπαμπατζανίδης, Κυπραίος, Γιόσμου 3, Γιαννακίδης, Ελοζιέουα 1.
ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 3, Νικολαΐδης, Συγγάρης, Balaz, Radulovic, Αλβανός 8, Μπάγιος 2, Jakobsen 4, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής, Μυλωνάς 5, Darsuland, Αργυρού, Palevicius 6, Vrazalica 2.
Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 2-5. Πέναλτι: 9/9 – 3/4.