ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ ΝΕΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

Αποχαιρέτησε με ήττα την χρονιά

Την ήττα με 3-0 εντός έδρας γνώρισε η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ από τον ΠΑΟΚ, στο κλειστό του Μετς. Οι “κιτρινόμαυροι” δεν κατάφεραν σε κανένα σημείου του παιχνιδιού να ανεβάσουν ρυθμούς, με αποτέλεσμα να αποχαιρετήσουν το 2018 με ήττα και να ολοκληρώσουν τον πρώτο γύρο της Volleyleague με 10 βαθμούς. Πριν την έναρξη του αγώνα ο Φαρχάντ Σαλαφζούν παρέλαβε το βραβείο του για την ανάδειξή του ως MVP της 8ης αγωνιστικής. Την βράβευση έκανε ο πρόεδρος του ΤΑΠ ΑΕΚ, Μάνος Μακρής.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε μουδιασμένα το παιχνίδι, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 0-3 και 2-6. Παρά το τάιμ άουτ του Νεόφυτου, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι και το +9 (2-9). Η “Ένωση” κατάφερε από το 4-11 να μειώσει σε 7-11, χάρη στο σερβίς του Μότα που δυσκόλεψε τους φιλοξενούμενους. Οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν και ξέφυγαν εκ νέου με 7 πόντους (10-17), με την ΑΕΚ να επιστρέφει στο -5 (12-17), αναγκάζοντας τον τεχνικό του ΠΑΟΚ να καλέσει τάιμ άουτ. Παρά το νέο +7 για τον ΠΑΟΚ (13-20) και πάλι με τον Μότα στο σερβίς η ΑΕΚ πλησίασε στους 4 πόντους (16-20). Οι “κιτρινόμαυροι” συνέχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, φτάνοντας ως το 19-22, χωρίς όμως να μπορέσουν κάτι περισσότερο, χάνοντας το σετ με 20-25.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 0-2 και 2-5, με την ΑΕΚ να μειώνει σε 4-5, χάρη σε άσσο του Τζιουμάκα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι παίκτες του Νεόφυτου “εξαφανίστηκαν” από το παρκέ με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν εύκολα στο 0-2 στα σετ (13-25).

Όπως και στα δύο προηγούμενα σετ, έτσι και στο τρίτο, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο δυνατά (0-3). Η ΑΕΚ αντέδρασε και κατάφερε να πάρει και το προβάδισμα με 5-4, όμως δεν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα ασταμάτητα λάθη των παικτών του Νεόφυτου με το σκορ να φτάνει γρήγορα στο 5-10. Μετά από ώρα η ΑΕΚ μείωσε σε 13-16, έφτασε ως το 19-22, αλλά και πάλι οι Θεσσαλονικείς βρήκαν τις λύσεις για το 22-25 και το 0-3 στα σετ.

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 0-3
: 20-25, 13-25, 22-25.
ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης; 1 (1/8 επ.), Σαλαφζούν 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 3 (3/12 επ.), Στοΐλοβιτς 8 (4/15 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 65% υπ. – 52% άριστες), Κανέλλος 5 (3/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μότα 2 (2/9 επ., 21% υπ. – 14% άριστες) / Γκαράς (λ, 62% υπ. – 44% άριστες), Σωνάκης (λ), Δρογκάρης 2 (2 μπλοκ), Μαυραγάνης, Τζιουμάκας 11 (8/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λάππας 8 (5/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 38% υπ. – 31% άριστες).
ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 11 (8/10 επ., 3 μπλοκ), Φιλίποφ 6 (1/1 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 15 (12/20 επ., 3 μπλοκ, 65% υπ. – 40% άριστες), Τζούριτς 10 (8/22 επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης 10 (4/6 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 22% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 67% υπ. – 53% άριστες), Μάρκεζ, Γάτσης.