ΝΕΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΑΛΑΣ ΑΝΔΡΩΝ

Αποκλεισμός με ψηλά το κεφάλι

Ισόπαλη με 4-4 αναδείχθηκε η ανδρική ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ με την Blue Magic FC για την 2η αγωνιστική του 3ου προκριματικού ομίλου του UEFA Futsal Champions League και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Οι Πρωταθλητές Ελλάδος πραγματοποίησαν για δεύτερη διαδοχική ημέρα εξαιρετική εμφάνιση, προηγήθηκαν με 2 τέρματα διαφορά 4′ πριν το φινάλε, αλλά δέχθηκαν την ισοφάριση 40″ πριν το τέλος. Παρόλα αυτά, οι “κιτρινόμαυροι” πήραν την πρώτη τους ευρωπαϊκή ισοπαλία, αναγκάζοντας ολόκληρη την Ευρώπη να χειροκροτήσει την προσπάθειά της.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 9′ με τον Ντάτη, αλλά ισοφαρίστηκε από τους Ιρλανδούς ένα λεπτό μετά. Το 2-1 δεν… άργησε αφού σημειώθηκε μόλις 9″ αργότερα με τον Χατζηφωτίου, ενώ ο Πάνου με το δεύτερο ευρωπαϊκό του τέρμα σήκωσε στο πόδι το Δαΐς (3-1) στο 16′. Οι Πρωταθλητές Ελλάδος, ωστόσο, δεν κατάφεραν να κρατήσουν το σκορ και δέχθηκαν νέο τέρμα στην εκπνοή του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ πίεσε σε όλο το γήπεδο και έχασε σημαντικές ευκαιρίες. Τελικώς, το 4ο γκολ ήρθε στο 34′ από τον Σκουτέλη που έδειχνε να “κλειδώνει” την νίκη (4-2). Δυστυχώς, τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν έτσι, καθώς οι Μπάιρν και Λούκας έστειλαν τη μπάλα στα δίχτυα του Θεοφίλου, διαμορφώνοντας το τελικό 4-4.

Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει το Σάββατο (31/08) στις 20:00 την Imperial Wet για την 3η και τελευταία αγωνιστική του ομίλου.

ΑΕΚ – Blue Magic FC 4-4