ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΣΑΛΑΣ ΝΕΑ

Αποτελέσματα Ακαδημίας Futsal 24-25/02

Στη τελική ευθεία έχουν μπει τα Πρωταθλήματα στα οποία συμμετέχυον αγωνιστικά τμήματα της Ακαδημίας Futsal της ΑΕΚ.

Την καλή πορεία του συνέχισε το τμήμα Κ11 παίρνοντας τη νίκη απέναντι στη ομάδα του Αστέρα Αλίμου που βρίσκεται στη τέταρτη θέση με σκορ 5-4. Η ομάδα του κόουτς Ζιάκα μπήκε από νωρίς μπροστά στο σκορ με 2-0 και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 2-1. Στην επανάληψη και οι δύο ομάδες έκαναν φάσεις μπροστά στις δύο εστίες με την ομάδα του Αστέρα να στέκεται λίγο πιο τυχερή στο γήπεδο, ανατρέποντας το σκορ στα τελευταία λεπτά (3-4). Οι «κιτρινόμαυροι» δεν το έβαλαν κάτω και ανέτρεψαν την κατάσταση φτάνοντας στη νίκη με 5-4.

Το τμήμα της Κ13 έκλεισε τη χρονιά της στο πρωτάθλημα και στοχεύει πλέον στη κατάκτηση του Κυπέλλου κάνοντας ακόμα μια εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στο φαβορί για το τίτλο, την ομάδα του Ερμή Ζωγράφου. Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, τα παιδιά του κοουτς Ζαβιτσάνου έδειξαν πάθος και θέληση και έφτασαν στην ισοφάριση κάνοντας πάρα πολλές τελικές ακόμα και για την ανατροπή. Στη τελευταία φάση του αγώνα η ομάδα του Ερμή κέρδισε δέκαμέτρο πέναλντι αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ, Κετζέας, έκανε την απόκρουση του αγώνα και χάρισε στην ομάδα πολλά χαμόγελα.

Η Κ15 ηττήθηκε από τον Νέο Κόσμο με σκορ 12-4, ενώ την ήττα γνώρισε και η Κ17 από τον Ερμή Ζωγραφου (4-2).